Jukace wybiegną na ulice miasta – będzie głośno, wesoło i kolorowo!

foto. FB Antoni Szlagor

W ostatnią noc roku 2023 i pierwszy dzień nowego sporo będzie się działo w Żywcu. Usłyszymy dzwonki, życzenia i głośne baty Jukacy z Zabłocia. Będzie głośno i wesoło!

Jukace spotkamy na terenie miasta w sylwestrową noc i nowy rok

W tradycji Żywieckiej nie może zabraknąć symbolicznego przekazania kluczy do miasta Jukacom. To właśnie oni oficjalnie witają mieszkańców w nowy rok dobrym humorem i radosnymi życzeniami. Przekazanie kluczy odbywa się w noc sylwestrową, na placu obok dworca kolejowego.

1 stycznia o godzinie 5:00 rano, w kościele pw. św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, zostanie odprawiona Msza św. z udziałem Jukaców. Po Mszy Dziadowskiej, Jukace rozbiegną się aby składać życzenia mieszkańcom, którzy wracają z noworocznych nabożeństw.  O godz. 11.30 pokażą się „Pod Góralem” ( ul. Dworcowa).

O godzinie 12:00 Jukace Zabłoccy wbiegną na nowy most na Sole, upamiętniając historię związaną z odpędzeniem najeźdźców podczas Potopu Szwedzkiego. To nie tylko symboliczny moment, ale również odsłonięcie tablicy nadającej mostowi nazwę “Most Jukacy”, przyznanej przez Radę Miejską.

Oficjalne otwarcie kładki z udziałem Jukaców

Pół godziny później, o 12:30, Jukace wezmą udział w otwarciu nowej kładki nad Sołą, łączącej dzielnice Sporysz i Zabłocie. Jednocześnie oddana zostanie do użytku ścieżka pieszo-rowerowa o długości 1,2 kilometra. To ważna inwestycja, która umożliwi mieszkańcom aktywny wypoczynek i komunikację pomiędzy dzielnicami.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt