Jezioro Żywieckie na starych fotografiach – Jak wyglądało w latach 70/80

foto: fotopolska.eu

Jezioro Żywieckie, położone w sercu Beskidów, to nie tylko malowniczy zbiornik wodny, ale także miejsce bogate w historię, atrakcje turystyczne oraz dramatyczne wydarzenia. Powstałe w wyniku spiętrzenia wód rzeki Soły w latach 60. XX wieku, zbiornik wodny odgrywa kluczową rolę w życiu lokalnej społeczności oraz przyciąga turystów z całego kraju.

Historia i Budowa Jeziora Żywieckiego

Jezioro Żywieckie powstało w latach 1960-66 poprzez wzniesienie ziemnej zapory na rzece Soła. Budowa zapory spowodowała zalanie terenów, na których wcześniej znajdowały się wsie Zarzecze, Tresna, Zadziele oraz część Starego Żywca. Zbiornik, o pojemności całkowitej wynoszącej 94,6 miliona metrów sześciennych, rozciąga się na przestrzeni około 6,5 kilometra długości i 2,5 kilometra szerokości, oferując imponujący widok na otaczające go górskie krajobrazy Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego. 

Oprócz produkcji energii elektrycznej, zbiornik pełni istotną rolę w zapobieganiu powodziom oraz stanowi popularne miejsce rekreacji i wypoczynku. Elektrownia zainstalowana przy zaporze ma moc 21 MW, co przyczynia się do zaspokajania lokalnych potrzeb energetycznych. Ponadto, latem, gdy temperatura wody staje się przyjemnie ciepła, jezioro staje się rajem dla miłośników sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, windsurfing czy kajakarstwo.

Tragiczny Wypadek i Pamiątka

15 listopada 1978 roku na Jeziorze Żywieckim doszło do tragicznego wypadku, kiedy to dwa autobusy spadły do lodowatej wody, powodując śmierć 30 osób. Miejsce tragedii, znane jako Wilczy Jar koło Oczkowa, zostało upamiętnione tablicą pamiątkową, która przypomina o tej dramatycznej historii.

Atrakcje Turystyczne i Znaczenie Lokalne

Oprócz funkcji przeciwpowodziowych i energetycznych, Jezioro Żywieckie oferuje również liczne atrakcje turystyczne. Rejsy statkiem po jeziorze, spacery po okolicznych ścieżkach spacerowych oraz kąpiele na piaszczystych plażach to tylko część z dostępnych rozrywek. Okolice jeziora są również doskonałym terenem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, oferując piękne widoki i możliwość obcowania z przyrodą.

Jezioro Żywieckie na starych fotografiach z lat 70/80

foto: fotopolska.eu

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry