Jerzy Sthur nie żyje – wybitny aktor zaczynał Bielsku-Białej

Jerzy Stuhr, niezwykle ceniony aktor, reżyser filmowy, teatralny i operowy, scenarzysta oraz pedagog, zmarł w wieku 77 lat. Jego życie i kariera były pełne wyzwań, w tym walki z poważnymi problemami zdrowotnymi. Stuhr, który był również profesorem sztuk teatralnych i rektorem, pozostawił po sobie niezatarte ślady w polskiej kulturze.

Dzieciństwo i Młodość w Bielsku-Białej

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie jako jedyne dziecko Tadeusza Stuhra, prokuratora, i Marii z domu Chorąży, która pracowała jako księgowa. Rodzina Stuhra miała głębokie korzenie w Krakowie, sięgające końca XIX wieku, kiedy to pradziadek aktora, Leopold Stuhr, osiedlił się w mieście po przybyciu z Dolnej Austrii. Leopold był zamożnym mieszczaninem, który kupił kamienicę przy Rynku Podgórskim i założył restaurację.

W wieku sześciu lat Jerzy Stuhr wraz z rodzicami przeprowadził się do Katowic, następnie do Cieszyna, a ostatecznie osiedlił się w Bielsku-Białej. To właśnie tam ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. W okresie szkolnym zmagał się z prześladowaniami ze strony rówieśników z powodu swojego niemieckobrzmiącego nazwiska. Mimo trudności, już jako nastolatek zaczął występować na scenie, biorąc udział w szkolnych kółkach teatralnych, a także pracując jako bileter i organizator widowni w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej.

Droga do Kariery i Osiągnięcia

Jerzy Stuhr ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Podczas studiów aktywnie uczestniczył w Kole Naukowym Studentów i pracował jako wodzirej w Estradzie Krakowskiej. Jego talent i zaangażowanie szybko zostały dostrzeżone, co zaowocowało licznymi nagrodami i uznaniem w świecie teatru i filmu.

W 1994 roku uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych, a w 2007 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był również członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, co podkreśla jego wpływ na rozwój polskiej sztuki teatralnej i filmowej. Stuhr zasłynął nie tylko jako aktor, ale również jako reżyser filmowy, teatralny i operowy, scenarzysta oraz pedagog.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt