Jaskinia Malinowska – ciekawa atrakcja w Beskidzie Śląskim

jaskinia malinowska
foto. wikipedia

W sercu Beskidu Śląskiego, ukryta wśród zielonych szczytów i gęstych lasów, leży Jaskinia Malinowska – jedna z najbardziej intrygujących jaskiń w Polsce. Nie jest to tylko miejsce o niezwykłej urodzie naturalnej, ale także kapsuła czasu, przechowująca sekrety minionych epok.

Jaskinia Malinowska, zlokalizowana na wysokości 1080 m n.p.m., jest wyjątkowym przykładem jaskini tektonicznej. Jej powstanie, w przeciwieństwie do wielu innych jaskiń, nie jest efektem działania wody, lecz sił tektonicznych, które spowodowały pęknięcia i osunięcia skalne. Długość jej korytarzy wynosi około 230 metrów, a głębokość sięga 22,7 metra, co czyni ją jedną z bardziej rozległych jaskiń w regionie. Wąskie i wysokie szczeliny, charakterystyczne dla jej wnętrza, tworzą labirynt, który jest zarówno wyzwaniem dla eksploratorów, jak i obiektem fascynacji dla naukowców.
Wnętrze Jaskini fot. Wikipedia

Wnętrze Jaskini Malinowskiej kryje w sobie nie tylko geologiczne ciekawostki, ale także ślady jej dawnych użytkowników. Wąskie korytarze i kominki, pokryte gruzem, żwirem, a miejscami błotem, prowadzą do największej sali – Galerii. To właśnie tutaj, w głębi jaskini, można poczuć magię i tajemniczość tego miejsca.

Historia Jaskini Malinowskiej

Historia Jaskini Malinowskiej sięga daleko wstecz, być może nawet do XV wieku, kiedy to, według lokalnych legend, służyła jako schronienie dla husytów. Te wczesne dzieje jaskini, choć owiane mgłą tajemnicy, podkreślają jej znaczenie jako miejsca o strategicznym położeniu, które mogło oferować schronienie i bezpieczeństwo. W kolejnych stuleciach, Jaskinia Malinowska miała również służyć jako kryjówka dla prześladowanych ewangelików oraz dla słynnego zbójnika Ondraszka, co dodatkowo wzbogaca jej historię o elementy ludowych opowieści i legend.

Pierwsza naukowa wzmianka o Jaskini Malinowskiej pojawiła się w 1850 roku, kiedy to Ludwik Zejszner, pionier polskiej geologii, opisał ją w swoich pracach. Był to początek naukowego zainteresowania jaskinią, które przetrwało do dzisiaj. W kolejnych latach, jaskinia była przedmiotem badań wielu znawców geologii i speleologii, którzy sukcesywnie odkrywali jej tajemnice, mapowali korytarze i dokumentowali unikalne formacje skalne.

Jaskinia Malinowska nie tylko stanowiła obiekt zainteresowań naukowych, ale również odgrywała ważną rolę w kulturze i tradycji lokalnej. Była miejscem, które przyciągało poszukiwaczy przygód, artystów szukających inspiracji oraz mieszkańców regionu, dla których jaskinia była częścią lokalnej historii i dziedzictwa. Opowieści o jaskini, przekazywane z pokolenia na pokolenie, stanowią nieodłączny element kulturowego krajobrazu Beskidu Śląskiego.

Jaskinia Malinowska dostępna dla turystów

Jaskinia Malinowska nie jest tylko obiektem zainteresowań naukowych; stanowi również atrakcję turystyczną, przyciągającą miłośników przyrody, historii oraz speleologii. Dzięki staraniom lokalnych władz i organizacji turystycznych, jaskinia została udostępniona do zwiedzania, oferując bezpieczne ścieżki i drabinki, które umożliwiają eksplorację jej tajemniczych zakamarków.

Aby jednak zapewnić bezpieczeństwo zwiedzających oraz ochronę hibernujących w niej nietoperzy, dostępność jaskini jest sezonowa. Jaskinia Malinowska jest otwarta dla turystów zazwyczaj od maja do września, co pozwala uniknąć zakłóceń w okresie zimowym, kiedy to nietoperze korzystają z jaskini jako z miejsca hibernacji.

Nietoperz w Jaskini Malinowskiej fot. Miasto Wisła

Oprócz samej Jaskini Malinowskiej, region oferuje szereg innych atrakcji, takich jak malownicze szlaki na Malinowską Skałę, trasy rowerowe oraz punkty widokowe, z których roztaczają się spektakularne panoramy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

szlak turystyczny czerwony Czerwony szlak na Malinowską Skałę z Przełęczy Salmopolskiej

szlak turystyczny niebieski Niebieski szlak na Malinowską Skałę ze Szczyrku

szlak turystyczny żółty  Żółty szlak na Malinowską Skałę z Doliny Zimnika

Dla osób zainteresowanych dłuższym pobytem, okolica oferuje komfortowe bazy noclegowe, restauracje serwujące regionalne specjały oraz liczne atrakcje kulturalne i historyczne

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry