Jak zacząć przygodę z deską i wiosłem – wywiad z Jackiem Kleszykiem.

Pewnie niejednokrotne widzieliście grupe “deskarzy” wypływających m. in. Na Jeziorze Żywieckim. Deska SUP – Co to takiego i z czym się to je? Jacek Kleszyk, założyciel Sport District wprowadzi was w świat desek z wiosłami.

Witaj Jacku. Może na początek powiesz czym jest deska SUP i na czym polega ta forma aktywności?
Serwus! SUP to skrót od stand up paddle – czyli pływanie na stojąco. SUP jest to dmuchana deska (w formie rekreacyjnej) kształtem przypominająca deskę do windsurfingu – bez żagla, do której dostajemy wiosło i wiosłując na stojąco możemy przemierzać rzeki, jeziora i morza.

Czy czujesz się takim “ojcem chrzestnym” desek z wiosłami na Żywiecczyźnie? Bo chyba byliście jednymi z pierwszych, jak nie pierwszymi którzy zapoczątkowali w naszych regionach tę formę aktywności?
Nigdy nie myślałem o sobie w ten sposób, ale w sumie… to rzeczywiście byliśmy najpewniej pierwszym miejscem na południu Polski z deskami SUP. Przed nami już 9-ty sezon działalności nad Jeziorem Żywieckim i faktycznie mogliśmy od początku oglądać jak ten sport się rozwija i zyskuje coraz więcej zainteresowania. Co więcej większość osób zajmujących się obecnie tą formą rekreacji zaczynało na naszych deskach.
Początki nie były łatwe. Pamiętam, że widząc nas na wodzie ludzie podpływali i mówili że myśleli że chodzimy po wodzie, albo gdzie zgubiliśmy żagiel, ale powoli z roku na rok przekonywaliśmy coraz więcej ludzi do takiej SUPer formy spędzania wolnego czasu. Zjawiskowe wschody/zachody słońca, nocne pływania, zawody i inne grupowe pływania na beskidzkich jeziorach tylko dopomogły i powiększyły naszą górską SUP rodzinę

Dla kogoś, kto nie miał doświadczenia jeśli chodzi o sporty wodne, czy nauka pływania na SUPie jest trudna? Jest to sport dla każdego?
Zdecydowanie jest to sport dla każdego! Najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość pływania na SUPie jest utrzymanie równowagi i odpowiedni balans ciała.
Dla osób stykających się po raz pierwszy z deskami SUP jak i dla już pływających (ale chcących podnosić technikę pływania) prowadzimy odpowiednie zajęcia.
Generalnie, przy sprzyjającej pogodzie (brak wiatru/fali) osoba pierwszy raz korzystająca z SUPa jest w stanie poczuć się swobodnie na desce w parę godzin

Więc, jak zacząć przygodę z SUPami? Jaki sprzęt należy wybrać? Czy konieczna będzie lekcja z instruktorem?
Zdecydowanie najlepiej jest pojawić się w naszej bazie w Zarzeczu. W naszej wypożyczalni mamy szeroki wybór przeszło 30 desek SUP czołowych producentów i zawsze staramy się dobrać najbardziej adekwatną deskę do umiejętności i wagi.
Na początek zawsze najlepiej sobie wybrać stabilniejszą szerszą deskę, a później wraz z polepszającym się poczuciem równowagi wybierać coraz węższą deskę.
SUP świat można odkrywać samemu, ale korzystając z naszego szkolenia SUP Start zdecydowanie szybciej i łatwiej można złapać podstawowe umiejętności i bezpiecznie wędrować po wodzie

Widzieliśmy, że w okresie letnim organizujecie różnego rodzaju eventy. Czy możesz coś o nich powiedzieć?
Oj tak, w okresie letnim robimy masę grupowych pływań… bo w grupie zawsze raźniej i przyjemniej. Wokół jest tyle fajnych ludzi, których można poznać właśnie na wspólnych pływaniach a do wyboru mamy:

  • SUP Start czyli poznawanie SUP świata od podstaw, są to zajęcia dla początkujących chcących płynnie wejść na wodę
  • wschody i zachody słońca, czyli łapanie pierwszych/ostatnich promieni słońca z najlepszej perspektywy Jeziora Żywieckiego z widokiem na góry – jest to obowiązkowy punkt każdego SUP fanatyka
  • nocne wyprawy rzeką Sołą w kierunku Żywca – pływanie w blasku gwiazd odkrywając dziką cześć Jeziora Żywieckiego
  • pełnie księżyca – gdzie zawsze towarzyszy nam koncert na wodzie albo pokaz świateł/ognia
  • SUP joga i Total SUP – czyli łapanie balansu na deskach SUPRobimy również imprezy tematyczne m.in. Noc Kupały (warsztaty zaplatania wianków połączone z zachodem słońca i ogniskiem), noc spadających gwiazd (łapiemy gwiazdy z perspektywy wody) czy dyniowe pływanie (robimy wspólnie lampiony dyniowe i straszymy na jeziorze). Dla grup zorganizowanych organizujemy pływania i szkolenia, trafiają się również wieczory panieńskie
    Zdecydowanie najlepiej jest śledzić nasze social media (instagram/facebook), gdzie zawsze na bieżąco wrzucamy plan gry na najbliższy czas

Kiedy rozpoczyna się sezon na SUPy? Macie jakieś sztywne widełki jeśli chodzi o datę, czy wypływacie jak się zaczyna robić ciepło?
Zawsze start i koniec sezonu zależy od pogody, mam nadzieję, że uda się nam wyruszyć na pierwsze pływanie już początkiem kwietnia, a pływamy zazwyczaj do połowy października.

Jeszcze na koniec bardzo prosimy o kilka słów dla czytelników 🙂
Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak tylko zaprosić Was na SUP sesję do naszej bazy w Zarzeczu. Wiosło w dłoń i widzimy się na wodzie!

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt