Wszędzie wokół trąbi się o zdrowym odżywianiu. Rozmaite diety, suplementy i podobne mogą przyprawić o zawrót głowy. Tymczasem, żeby lepiej się odżywiać, nie potrzeba wiele. Wystarczy zacząć od małych kroków. Nie wiesz jak? Sprawdź, co pomoże Ci w zmianie diety na zdrowszą.
Pij więcej wody
Żeby wszelkie składniki odżywcze, potrzebne w zdrowej diecie, mogły być odpowiednio transportowane, potrzebna jest woda. Dlatego trzeba pić odpowiednią ilość płynów dziennie. Nie przepadasz za smakiem wody? Dorzuć do szklanki plasterek cytryny lub kilka liści mięty. Możesz też spożywać herbatki ziołowe.
Ogranicz cukier
Z pewnością słyszałeś już, że cukier jest niezdrowy. Ciężko Ci z niego zrezygnować? Spróbuj robić to stopniowo. Dodajesz do herbaty lub kawy dwie łyżeczki cukru? Wyeliminuj jedną i postaraj się słodzić tylko jedną łyżeczkę przez jakiś czas. Gdy już przyzwyczaisz się do mniej słodkiego smaku, możesz pójść o krok dalej i np. słodzić pół łyżeczki lub całkiem wykluczyć cukier.
Dzięki stopniowemu ograniczaniu nie odczujesz tak dotkliwie skutków rezygnacji z cukru, a smak napoju/potrawy będzie bardzo podobny. Rzucenie się od razu na głęboką wodę mogłoby Cię zniechęcić i szybko wróciłbyś do starych nawyków, a nie o to przecież chodzi, prawda?
Jeśli nie potrafisz się obejść bez słodkiego smaku, wypróbuj erytrytol lub ksylitol, które nie są tak szkodliwe, jak biały cukier.
Zacznij mniej solić
Sól to przyprawa nieco nadużywana przez wiele osób. Nadaje potrawom wyrazisty smak, ale można zastąpić ją innymi przyprawami i ziołami, trzeba tylko wiedzieć jak.
Dlaczego warto ograniczyć spożycie soli? Powoduje ona m.in. zatrzymanie wody w organizmie, a co za tym idzie obrzęki i opuchliznę.
Nie wyobrażasz sobie pozbycia się soli ze swojej kuchni? Ponownie zachęcamy do wypróbowania metody małych kroków. Możesz też poszukać alternatyw dla soli kuchennej, takich jak choćby sól kłodawska lub sól himalajska.
Jedz więcej warzyw
Warzywa dostarczają wielu witamin i składników odżywczych. Są jednym z filarów zdrowej diety. Dobrze więc włączyć ich do diety nieco więcej. Jesz mało warzyw? Postaraj się, żeby na Twoim talerzu każdego dnia znajdowało się ich coraz więcej. To właśnie w nich znajdziesz błonnik, który reguluje rytm wypróżnień.
Pamiętaj o owocach
Podobnie jak warzywa, owoce też dostarczają Twojemu organizmowi błonnika i witamin. Nie lubisz owoców? Rzadko się to zdarza, ale jeśli należysz do grona takich osób, spróbuj codziennie zjeść choć maleńką ilość. Nawet jedna mała borówka lub truskawka jest lepsza niż żadna. Stopniowo przyzwyczaisz się do jedzenia owoców, a Twój organizm Ci za to podziękuje.
Zaplanuj, co zjesz
Idealnym pomysłem, który pomoże Ci jeść lepiej, jest planowanie posiłków. Rozpisz sobie dania na każdy dzień, uwzględniając odpowiedni bilans i liczbę kalorii. Najlepiej, jeśli przygotujesz też sobie posiłki np. dzień wcześniej. Pozwoli Ci to uniknąć podjadania i sięgania po niezdrowe przekąski. Jeśli nie masz do tego głowy, odwiedź Viking Point i zainteresuj się dietą pudełkową.
Motywuj się
Nie chcesz stracić motywacji do zmiany diety? Znajdź społeczność, która pomoże Ci ją utrzymać. Może porozmawiasz z koleżankami i wspólnie zaczniecie zmieniać sposób żywienia i się dopingować? A może zaobserwujesz ciekawe konta dietetyczne w mediach społecznościowych? Cokolwiek to będzie, zrób to, jeśli ma Ci pomóc nie zrezygnować ze zmian na lepsze.
Jak widzisz, żeby zacząć lepiej się odżywiać, nie trzeba zmieniać od razu całego życia. Na początek wystarczą małe modyfikacje, za które organizm na pewno Ci się odwdzięczy.