Jacek Krywult nie żyje – były prezydent Bielska-Białej.

foto. wyborcza.pl

Z przykrością informujemy, że dzisiaj rano w wieku 82 lat zmarł polski polityk, samorządowiec, prezydent Bielska-Białej (1981–1982 i 2002–2018) – Jacek Krywult. 

Nie żyje Jacek Krywult - od czwartego roku życia mieszkał w Bielsku-Białej

Jacek Krywult urodził się w 1941 roku w Stanisławowie. W wieku zaledwie czterech lat jego rodzina przeniosła się do Bielska-Białej. To tutaj Krywult spędził większość swojego życia i związał się z tym miastem na stałe.

Po ukończeniu Technikum Mechaniczno-Elektrycznego, Jacek Krywult postanowił kontynuować swoją edukację na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Po ukończeniu studiów, Jacek Krywult rozpoczął swoją długoletnią karierę w Fabryce Aparatów Elektrycznych “Apena”. Przez 35 lat pracował w tej firmie, osiągając wiele znaczących sukcesów. Doszedł do stanowiska dyrektora i prezesa zarządu

Kariera polityczna Jacka Krywulta - był prezydentem przez 18 lat

Kariera polityczna Jacka Krywulta to niezwykle ważny rozdział w jego życiorysie. Był aktywnym członkiem Miejskiej Rady Narodowej i pełnił funkcję przewodniczącego tej instytucji od grudnia 1980 roku. Jednak okres jego pełnienia tej funkcji przypadł na trudne czasy stanu wojennego, co wpłynęło na jego dalszą karierę.

W okresie od kwietnia 1981 do stycznia 1982 roku Jacek Krywult sprawował urząd prezydenta miasta Bielsko-Biała. Niestety, w wyniku wprowadzenia stanu wojennego został odwołany z tej funkcji.

Mimo tego setbacku, Krywult nie poddał się i powrócił do polityki. W 2002 roku został wybrany na stanowisko prezydenta Bielska-Białej w II turze wyborów samorządowych. Był kandydatem z ramienia własnego komitetu wyborczego wyborców, z poparciem Platformy Obywatelskiej, i pokonał rekomendowanego przez koalicję SLD-UP posła Antoniego Kobielusza.

Kolejne wybory samorządowe w 2006 roku przyniosły mu zwycięstwo już w I turze, a wynik ten powtórzył w 2010 roku. Ostatecznie, Jacek Krywult został wybrany na stanowisko prezydenta Bielska-Białej po raz piąty w 2014 roku, pokonując Janusza Okrzesika z komitetu Niezależni.BB.

Warto podkreślić, że w 2018 roku Jacek Krywult zrezygnował z ubiegania się o reelekcję i oficjalnie poparł kandydaturę Jarosława Klimaszewskiego z Koalicji Obywatelskiej. W wyniku tych wyborów uzyskał mandat radnego.

Zaangażowanie społeczne i wyróżnienia

Jacek Krywult nie tylko pełnił funkcje polityczne, ale także angażował się w różne organizacje i instytucje społeczne. Zasiadał we władzach Krajowej Izby Gospodarczej oraz Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu. Ponadto, został wiceprezydentem Fundacji na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy publiczne.

W uznaniu za swoje zasługi i wkład w rozwój społeczeństwa, Jacek Krywult został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 1998 roku. Ponadto, otrzymał Srebrną Odznakę “Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” w 2009 roku. To dowodzi, że jego działalność nie pozostała niezauważona i była doceniana na szczeblu państwowym.

Źródło: wikipedia.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt