Historie I Legendy Nazw Gór W Beskidzie Śląskim I Żywieckim – część II

beskidy
foto. Krzysztof Haase

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, skąd pochodzą nazwy szczytów, które niejednokrotnie zdobywaliście? Czasami za imponującymi nazwami kryją się fascynujące historie i legendy. W dzisiejszym wpisie zabierzemy Was w podróż po Beskidzie Śląskim i Żywieckim, gdzie przedstawimy kilka tajemnic związanych z nazewnictwem gór.

Klimczok - Góra z Legendą

Klimczok, nazywany niegdyś Klimczakiem, to imponujący szczyt w Beskidzie Śląskim. Jego obecna nazwa niewiele różni się od historycznej, ale istnieje fascynująca opowieść, która nadaje mu charakteru.

Według podań ludowych, na zachodnich zboczach Klimczoka znajduje się kilka niewielkich jaskiń. W jednej z nich rzekomo schronił się półlegendarny zbójnik o imieniu Klimczok. Ten znany łupieżca działał pod koniec XVII wieku na terenach dzisiejszego żywiecko-śląskiego pogranicza, w okresie romantyzmu. To właśnie od jego nazwiska wywodzi się obecna nazwa tego szczytu.

Według legendy, Klimczok pochodził ze szlachetnego rodu, a jego serce skradła piękna Klementyna Sułkowska. Niestety, Klementyna została przeznaczona do ślubu z księciem wiedeńskim. Klimczok, rozpaczając z powodu utraty ukochanej, uciekł w góry, gdzie zebrał szajkę i zaczął łupić bogatych, a jednocześnie łaskawie spoglądał na ubogich.

Zbiegło się jednak tak, że przed samym ślubem Klementyny, Klimczokowi udało się porwać ją spod ołtarza. Para uciekła razem w góry, gdzie Klimczok wybudował dla niej kamienny dwór, który dzisiaj znany jest jako schronisko Klementynówka.

Niestety, po pewnym czasie, Klementyna zatęskniła za domem i rodziną. Wspólnie z Klimczokiem postanowiła wrócić do dolin. Niestety, jeden z wieśniaków, skuszony obietnicą nagrody, doniósł władzom o pobycie zbójnika w okolicy. Straż szybko przygotowała zasadzkę i udało się im pojmać Klimczoka, który został skazany na śmierć przez powieszenie na haku za żebro.

klimczok
foto: Adobe Stock

Ochodzita - Góra z Trudnym Dostępem

Nazwa Ochodzita wiąże się z charakterystycznym kształtem terenu wokół szczytu. Wędrowcy zmierzający z różnych stron musieli pokonać strome stoki i wędrować dookoła góry, zanim mogli osiągnąć jej wierzchołek. Popularna ludowa legenda umieszczała na szczycie Ochodzitej siedzibę zbójników. Z wyniosłego punktu widokowego mogli oni obserwować biegnący stokami góry trakt handlowy i czekać na karawany kupieckie.

Kupcy, zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niosła ze sobą góra, unikali jej, obchodząc ją z dużym wysiłkiem. To właśnie z tego powodu, słowo “Obchodzita” z czasem zmieniło się na “Ochodzita.”

ochodzita
foto: Istebna.eu

Wielka Racza - Wielka Tajemnica

Nazwa “Racza” pojawia się w dokumentach już z XVII i XVIII wieku jako “Rayca.” Jedna z teorii sugeruje, że nazwa ta może być związana z pobliską miejscowością Rajcza. Historycy wskazują na spory graniczne między Komorowskimi, właścicielami “państwa żywieckiego,” a właścicielami z obszaru węgierskiego. Po dojściu do porozumienia, obie strony “raczyły się winem,” a to miało rzekomo wpłynąć na nazwę szczytu.

Inna teoria, wspierana przez badacza Aleksy’ego Siemionowa, sugeruje, że nazwa “Racza” może pochodzić od staropolskiego słowa “rac” lub “racz,” które oznaczało rycerza. Może to być związane z istnieniem miejscowości Rycerka Górna i Rycerka Dolna, będących kiedyś własnością rycerską.

wielka racza

Tajemnicza Kozia Góra

Nazwa tego szczytu wiąże się z interesującą przeszłością. Kiedyś na tym wzniesieniu mieszkańcy okolic wypasali swoje kozy, stąd właśnie pochodzi nazwa. W okresie niemieckiej administracji, szczyt nazywano Ziegen Berg, co w dosłownym tłumaczeniu oznaczało Górę Kozą. Interesująco brzmiąca nazwa utrwaliła się również na dawnych mapach jako Ziegen Berg, które wskazywały na wyniosłość terenu położoną niecały kilometr na zachód od Koziej Góry.

Po II wojnie światowej próbowano nadawać polskie nazwy temu wzniesieniu, takie jak Klasztorne Wzgórze lub Klasztorna Góra, jednak nie przyjęły się one, głównie z powodu częstego mylenia tego szczytu z sąsiednią Kapliczną Górą. Ostatecznie, od 1994 roku, nazwa Kozia Góra stała się powszechnie używanym określeniem, a zawdzięczamy to przewodnikowi Markowi Sitce, który odnalazł na starych mapach niemiecką nazwę tego wzniesienia.

kozia góra
foto: Agnieszka Mróz/silesiadzieci.pl

źródło: wikipedia, śląskie travel

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry