Historia źródełka Św. Wita – Jego magiczna moc uleczyła króla Jana Kazimierza

Nad jeziorem żywieckim znajduje się źródełko które ma właściwości lecznicze. W 1669 r. w Żywcu przebywał po abdykacji król Jan Kazimierz, któremu woda ze źródła pomogła na chore oczy.

W Starym Żywcu było źródełko któremu od zawsze przypisywano magiczne właściwości, dokładniej miało leczyć różne dolegliwości. W 1669 r. w Żywcu po abdykacji przebywał król Jan Kazimierz któremu woda z źródła pomogła na chore oczy. Z tej okazji postanowił zostawić pieniądze na budowę kapliczki w miejscu źródełka. 

“Tegoż roku z wyraźnego rozkazania Jana Kazimierza, króla polskiego, kapliczka świętego Wita, gdzie woda jest jego pocieszna i na różne defekta ludzkie i bydła bardzo pomagająca, u Starego Żywca, w miejscu nazwanym Lipiu zbudowana jest. Bo przedętym tylko studnia ocen browana była, a Boża Męka blisko niej stara za przekopką jeszcze stojąca. A to z tej okazyje zbudowano tę kapliczkę, iż Jan Kazimierz król polski tegoż roku tu w Żywcu kielka niedziela mieszkający, zachorzał był i tą wodę uzdrowiony: dlatego po sobie tę pamiątkę na wdzięk świętego Wita zostawił” – pisze w Dziejopisie Żywieckim Andrzej Komoniecki.

 

Dokładnie tego samego roku powstała ww. Drewniana Kaplica Św. Wita. Niestety z biegiem lat uległa zniszczeniu, a w miejscu starej kaplicy zbudowano nową. W 1869 roku powstała kaplica z elementami neogotyku i neoromanizmu według projektu Karola Pietschki. Co ciekawe, stylizowany wizerunek kaplicy znajdował się od lat 80. XIX wieku do 1929 roku na pieczęci gminnej Starego Żywca. W 1964 roku, podczas wizytacji ży-wieckiej parafii, kaplicę nawiedził ks. kard. Karol Wojtyła.

Kaplica niestety została wyburzona w chwili gdy przeprowadzano prace związane z budową Jeziora Żywieckiego. Źródełko pozostało, lecz przeniesiono je w górę rzeki i do dziś jest to odwiedzane miejsce przez mieszkańców jak i turystów przybywających do naszego miasta. 

W żywieckim muzeum do dziś zachowano część elementów wyposażenia starej kapliczki, m.in. rzeźby z początku XVI wieku św. Katarzyny i św. Barbary.

Jest także oryginalna tablica z XVIII wieku z tekstem Komonieckiego, która była najpewniej w środku, a także dziewiętnastowieczny obraz “Trójca Święta”. Eksponaty można oglądać na wystawie Sztuka Sakralna Żywiecczyzny.

foto/źródło: Zbiory Muzeum Miejskiego w Żywcu /  Żywiec nasze miasto

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry