Historia Zamku na górze Grojec: Legendy i Tajemnice

foto. Magia Fotografii_Krzysztof Haase

Zamek na wzgórzu Grojec w Żywcu to miejsce pełne historii, legend i tajemnic. Pomimo jego zniknięcia, warto poznać jego fascynującą przeszłość oraz związane z nim opowieści.

Zamek na wzgórzu Grojec w Żywcu

Wczesnośredniowieczna warownia na wzgórzu Grojec, osadzona na wysokości 612 metrów nad poziomem morza, była pierwotnym zamkiem na tym terenie. Znajdowała się ona w miejscu obecnej wieży telewizyjnej, wzniesionej po II wojnie światowej. W XV wieku na stoku wzgórza powstał Zamek Borzywoja i Włodka Skrzyńskich herbu Łabędź, którzy słynęli jako zbójnicy i rabusie, jednocześnie będąc lennikami Księcia Oświęcimskiego. 

Zamek ten przeszedł później w ręce Komorowskich herbu Korczak, którzy popierali Króla Węgier Macieja Korwina przeciwko Polsce. W wyniku działań wojskowych, zamek w Żywcu został spalony, a jego ruiny stanowią obecnie ciekawy punkt historyczny.

Opowieść o Włodku Skrzyńskim i jego śmierci

Opowieść o Włodku Skrzyńskim i jego śmierci jest częścią legendy, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Skazany na śmierć za swoje czyny, został umieszczony w beczce, do której dodano gwoździe, a następnie zrzucano ją ze wzgórza Grojec prosto do rzeki Soła. Legenda głosi, że skarby Skrzyńskich zapadły się wraz z zamkiem do wnętrza góry. 

Co roku, podobno w dniu “Wielkiej Nocy” skała na stromym zboczu Grojca uchyla się, odsłaniając wejście do wnętrza góry, gdzie ukryte są bogactwa Skrzyńskich. Jednak nikt nie wie, jak długo skała pozostaje uchylona, a legenda mówi, że każdy śmiałek, który wchodzi do środka, zapomina o czasie i zostaje tam na zawsze. Jednak istnieje nadzieja na uwolnienie takiej osoby – legendarny akt zaorania wzgórza Grojca na kolanach dwoma wołami o północy przy świetle pełni księżyca ma przywrócić Zamek Grojec na swoje pierwotne miejsce.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt