Historia Skoczni Narciarskich w Powiecie Żywieckim.

Skocznia narciarska która mieściła się na północnym stoku Małego Grojca, nie była jedynym takim obiektem w powiecie żywieckim. Swoje lata świetności miały również inne skocznie po których w większości przypadków kompletnie nic nie pozostało. 

Skocznia Narciarska w Żywcu

Zbudowana w 1950 roku, z inicjatywy Szczepana Olszewskiego z lokalnego oddziału PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze), skocznia narciarska na stoku u zbiegu rzek Soły i Koszarawy dawała lokalnej młodzieży możliwość skakania na odległości w okolicach 30 metrów a jej rekord wynosił 32m. Skocznia była własnością Klubu “Unia Czarni”, którego siedziba mieściła się na terenie zakładów papierniczych “SOLALI”. Lata jej świetności przypadają na 1950-1955r. Niestety drewniana konstrukcja obiektu szybko niszczała. Brak funduszy na konserwację rozbiegu spowodował, że po dekadzie funkcjonowania zdecydowano się ją rozebrać.

Kiedyś

Dziś

Skocznia Narciarska w Węgierskiej Górce

Swoją skocznię narciarską mogła pochwalić się także Węgierska Górka. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych powstały obiekt znajdował się w pobliżu ulicy Zielonej. Skocznia została sfinansowana przez związki zawodowe. Konstrukcja była wykonania po części z drewna oraz ziemi. Próg skoczni wykonano z kamienia, który dziś jest jedyną pozostałością po skoczni. Z informacji wynika, że obiekt istniał do lat 60-tych XX wieku.

Skocznia Narciarska w Milówce

Milówka posiadała dwie skocznie które powstały w latach 60-tych. Pod koniec lat 70-tych widziano tam ostatnich skoczków po czym obiekt przestał funkcjonować. Dziś praktycznie nie pozostał żaden ślad po obiektach na których skoczkowie osiągali wyniki nawet po 50 metrów. 

Skocznia Narciarska w Zwardoniu

Zwardońska skocznia narciarska powstała w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W tamtym okresie w Zwardoniu istniały dwie skocznie, jedna z nich posiadała rozbieg naturalny, za to druga miała drewnianą konstrukcje. Z tej drugiej oddawano skoki na odległość nawet 25 metrów. Po wojnie odbyły się tam Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, a podczas konkursu można było zobaczyć skaczącego Apoloniusza Tajnera. Na przełomie lat 60-70-tych skocznia popadła w ruinę, a w miejscu znajduje się dziś wyciąg narciarski. 

Skocznia Narciarska w Rajczy

W 1950 roku w Rajczy przy ulicy Ujsolskiej powstały dwie skocznie z inicjatywy Ludowego Zespołu Sportowego, GS-u oraz Urzędu Gminy. Rekord na małej skoczni wynosił 33 metry, za to na dużym obiekcie oddano najdłuższy skok na odległość 59 metrów. Prawdopodobnie z przyczyn finansowych, obiekt nie był remontowany przez co w latach 70-tych przestał istnieć. Po skoczni pozostał betonowy próg.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry