...

Historia Schroniska PTTK Skrzyczne: Od lat 30 do współczesności.

Schronisko PTTK Skrzyczne, usytuowane na malowniczym szczycie Skrzycznego, ma bogatą i interesującą historię, sięgającą początku lat 30. XX wieku. Od chwili powstania przeszło przez liczne trudności, modernizacje oraz okresy świetności, stając się jednym z ważniejszych punktów turystycznych Beskidu Śląskiego.

Schronisko na Skrzycznem – historia

Na początku lat 30. XX wieku Rudolf Urbanke zakupił od mieszkańców Lipowej działkę na szczytowej polanie Skrzycznego i w 1933 roku wybudował tam drewniane schronisko. Pierwsza wersja schroniska oferowała 30 miejsc noclegowych i była popularna wśród bielskich Niemców, którzy przyjeżdżali tu na narty. Jednak piętrowy budynek nie harmonizował z otoczeniem i w połowie lat 30. XX wieku uległ spaleniu. Po pożarze Urbanke przystąpił do budowy nowego, większego obiektu.

Podczas II wojny światowej schronisko zostało zajęte przez wojska niemieckie, jednak Urbanke mógł kontynuować działalność, co przyciągało narciarzy aż do 1944 roku. Po jego powołaniu do armii niemieckiej, obiekt prowadziła jego żona. Zimą 1945 roku schronisko znajdowało się na linii frontu.

foto: fotopolska.eu – rok 1957

Po zakończeniu wojny budynek przetrwał, choć był poważnie zniszczony, a jego wyposażenie rozkradzione. W 1946 roku schronisko jako mienie poniemieckie przejął bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT), który nie miał środków na jego remont. W rezultacie budynek pozostawał opuszczony i zagrożony zupełnym zniszczeniem. Dopiero w tym samym roku Oddział Górnośląski PTT przejął obiekt i przeprowadził pierwszy niezbędny remont, tworząc bufet turystyczny, jadalnię i salę noclegową. Uroczyste otwarcie schroniska miało miejsce w czerwcu 1950 roku, a od końca tego roku zarządzanie obiektem przeszło na Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK).

Zakończenie budowy kolei krzesełkowej “Skrzyczne” ze Szczyrku w 1958 roku znacznie zwiększyło ruch turystyczny, a 31 grudnia 1960 roku doprowadzono do schroniska energię elektryczną. W następnych latach liczba miejsc noclegowych wahała się między 40 a 50.

 

foto: fotopolska.eu – rok 1984

Jesienią 1998 roku rozpoczęto generalny remont i modernizację schroniska. Budynek został pokryty nowym, spadzistym dachem, pod którym uzyskano użytkowe poddasze. Poszerzono parter, a od strony wejścia dobudowano zadaszenie i taras. Standard wyposażenia pokoi znacznie podniesiono, dodając węzły sanitarne, co jednak skutkowało zmniejszeniem liczby miejsc noclegowych.

Schronisko PTTK Skrzyczne odgrywa kluczową rolę w turystyce Beskidu Śląskiego. Dzięki modernizacji i stale rosnącej liczbie turystów, stanowi ważny punkt na mapie regionu. Nowoczesne udogodnienia i atrakcyjna lokalizacja przyciągają zarówno narciarzy zimą, jak i miłośników górskich wędrówek latem.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Aktualności