Historia Domku Chińskiego w żywieckim parku

Historia domku chińskiego w żywcu

Domek Chiński w żywieckim parku jest bez wątpienia jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w naszym mieście. Ciekawostką jest to, że nie był pierwszym obiektem który znajdował się na małej wysepce pośrodku stawu.

Altanka w formie Domku Chińskiego została zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku przez Wielopolskich, z uwidocznionym ponad dachem herbem Wielopolskich – Starykoń. Budynek nie jest wielki, ponieważ służyć miał nie do mieszkania, a pełnic funkcję jako altana, będąca częścią rozbudowanego ogrodu.

W okresie rządów Wielkopolskich , żywiecki park projektowano w stylu Włoskim, po czasie podążano w stylu Angielskim o czym świadczy układ alejek czy obiektów architektury. Co ciekawe, żywiecki park należał do jednych z najpiękniejszych w naszym kraju.

Domek do dziś przyciąga uwagę swoją architekturą – rzeczywiście wygląda tak, jakby został przywieziony bezpośrednio z Chin. Ośmioboczny, pokryty charakterystycznym dla Wschodu dachem. Lecz wiadomo, że nie był to pierwszy obiekt wybudowany na tej małej wysepce. Pierwotnie stała w tym miejscu parterowa altanka, charakterystyczna budowla w stylu włoskim, którą wybudowano około 1712 r.

Jak wspominaliśmy wcześniej, Domek Chiński nie pełnił funkcji budynku mieszkalnego. Początkowo był altanką, służył również jako bawialnia dla dzieci rodziny Habsburgów którzy byli w późniejszym okresie właścicielami ziem żywieckich. W chwili obecnej udostępniony jest wszystkim gościom – wszystkim, którzy mają chęć albo napić się kawy (na dole mieści się elegancka kawiarnia), albo obcować bliżej ze sztuką (na pierwszym piętrze stworzona została galeria, gdzie obejrzeć można różnego rodzaju dzieła sztuki.

FOTO: W obiektywie uchwycone – DLPhotography / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry