Wczoraj w sieci pojawiły się niezwykłe zdjęcia ukazujące rzadkie zjawisko optyczne, jakim jest Halo Słoneczne. To fascynujące zjawisko zachodzące w atmosferze Ziemi, można było obserwować w wielu częściach naszego regionu.
Halo Słoneczne - Co to? i jak powstaje?
Halo Słoneczne to zjawisko optyczne, które zachodzi w wyniku załamania światła na kryształach lodu w atmosferze i odbicia wewnątrz tych kryształów. Najczęściej obserwowane jest tzw. “małe halo” o rozmiarze kątowym wynoszącym 22 stopnie. Powstaje ono, gdy światło załamuje się na powierzchniach kryształów o kącie łamiącym 60 stopni. To właśnie te kryształy lodu w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej tworzą to niezwykłe widowisko.
Istnieje wiele różnych rodzajów kryształów lodowych, różne ustawienia w powietrzu i dróg optycznych w tych kryształach, co sprawia, że możemy zaobserwować wiele różnych efektów halo. Nie tylko małe halo o rozmiarze 22 stopni, ale również większe, rzadziej widoczne halo o rozmiarze 46 stopni.
Wielkość halo zależy od rozmiarów kątowych i punktu obserwacji. Różne kształty kryształów lodu w chmurze oraz sposób ich oświetlenia wpływają na to, jakie halo jest widoczne. Jednakże, pomimo różnorodności efektów, nie sposób zbliżyć się do tego zjawiska, ponieważ jest ono wynikiem specyficznego odbicia światła od Słońca. Pozorna odległość do halo wynosi około 400 000 km albo około 150 mln km, co czyni to zjawisko wyjątkowo fascynującym.