Góralska pasterka w Bielsku-Białej – Straconce w pięknej muzycznej oprawie

foto. Góralska Pasterka w Straconce

Coroczna Góralska Pasterka w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w bielskiej Straconce to niezwykłe wydarzenie, które przyciąga sporą ilość wiernych. W tym roku, już po raz jedenasty, mieszkańcy i goście z różnych miejscowości będą mieli okazję uczestniczyć w tej wyjątkowej oprawie mszy świętej pasterskiej.

Góralska Pasterka w Bielsku-Białej 2023

Pasterka w Straconce to wyjątkowa msza święta, która od lat zachwyca swoją góralską oprawą.  W tym roku o tę wyjątkową oprawę zadba od 50 do 60 osób. Czym charakteryzuje się ta niezwykła tradycja? Przede wszystkim, to brzmienie góralskich kolęd i pastorałek, które stanowią serce ceremonii. Nazwa “msza pasterska” zobowiązuje do zachowania ducha pasterskich tradycji, dlatego też gwarantowane są nie tylko treści liturgiczne, ale również dźwięk i gwarę góralską, które dodają wyjątkowego charakteru temu wydarzeniu.

Pasterka w Straconce cieszy się ogromną popularnością, dlatego warto przyjść z odpowiednim zapasem czasowym. Aby zająć miejsce siedzące, konieczne jest przybycie co najmniej 40 minut przed północą. Kościół otwiera swoje drzwi już o godzinie 22:00, a ruchem wokół świątyni kierować będą strażacy z jednostki OSP Straconka. Ze względu na budowę domu kultury, miejsc parkingowych będzie mniej niż w poprzednich latach. Bezpłatne miejsca parkingowe udostępniane są przez Kaczmę w Straconce i Aptekę Agaty. Dla tych, którzy nie zmieszczą się w kościele, przewidziany został telebim i nagłośnienie przed świątynią.

Jakie usłyszymy kolędy i pastorałki?

Jakie kolędy i pastorałki będzie można usłyszeć na tej wyjątkowej Pasterce? Organizatorzy zapowiadają wykonanie tych, które są znane i kochane przez parafian i gości. To utwory, które przez lata wpisały się w serca wiernych. W programie znajdą się takie perełki jak “Hojka,” “Hej, muzykanci,” oraz “A wczora z wieczora” w wersji żywieckiej.

Świynta juz za pasym. Przysed tyz dlo nos taki cas, kiedy to piyknie Wos pytomy na jedynostom juz, górolskom Pastyrke w Straconce. Naso zgraja wziyna sie uostro do roboty, coby ta Wilijo była dlo nos wsyćkik wyjontkowym przezyciym. Nie zabocie tyz uo tym, ze kie kciecie, uobiyrcie sie w górolski uodziyni i chebojcie na pasytrke, coby razy z nami siwyntować narodzyni Bozej Dzieciny! – zaprasza Parafia Matki Bożej Pocieszenia 

Źródło: Radio Bielsko, bielsko.info

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt