Góra Żar to nie tylko jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w naszym regionie, ale także stanowi fascynujący obszar bogaty w historię i tajemnice. Od czasów kultu Bogini Żywii po dzisiejszą perłę turystyki, Góra Żar przeszła niezwykłą przemianę.
Początki Góry Żar – miejsce kultu i pierwszy szlak
Warto rozpocząć naszą podróż od samego początku. Początki Góry Żar sięgają czasów kultu Bogini Żywii. Legenda głosi, że na jej szczycie istniała świątynia, miejsce modlitw i obrzędów. Dla lokalnych społeczności było to miejsce o wyjątkowej duchowej mocy.
Zanim na Górze Żar pojawiła się fala turystów, jej stoki były wykorzystywane przez pasterzy, którzy tu wypasali swoje owce. W latach 20-tych XX wieku wytyczono pierwszy zielony szlak turystyczny, który prowadził od centrum Międzybrodzia Bialskiego, wznosił się ku szczytowi, przecinał Górę Żar i kierował na przełęcz Kocierską.
Początki szybownictwa na górze żar
W 1936 roku, dzięki inicjatywie Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, na szczycie Góry Żar powstało szybowcowe lotnisko. W 1947 roku zbudowano lotnisko dla samolotów holujących szybowce. Lata 70-te przyniosły budowę elektrowni szczytowo-pompowej w Porąbce-Żar, co spowodowało likwidację lotniska szybowcowego na szczycie i przeniesienie go na środkowe stoki góry.
19
kwi
Historia
[foto & wideo] Góra Żar – Szybowce latają tu od 90 lat
Budowa elektrowni szczytowo-pompowej
Największa przemiana Góry Żar miała miejsce w latach 70. XX wieku, kiedy to zbudowano elektrownię szczytowo-pompową Porąbka-Żar. Na szcxycie znajduje się zbiornik wodny elektrowni o kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979 roku. Ma on 650 metrów długości, 250 metrów szerokości w najszerszym miejscu i może pomieścić aż 2 310 000 m³ wody, osiągając maksymalną głębokość 28 metrów. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu i żelbetem, a jego obwałowania sięgają ponad 30 metrów. To najwyżej położony zbiornik wodny tego typu w Polsce i charakteryzuje się największą wysokością tłoczenia wody – 440 metrów.
Góra Żar – perła turystyki
Góra Żar to doskonałe miejsce dla turystów i rowerzystów górskich. To stąd rozpoczynają się popularne szlaki turystyczne, w tym ten prowadzący na szczyt Kiczery. Dla rowerzystów górskich, którzy lubią wyzwania, Góra Żar oferuje liczne trasy zjazdowe. Znajdują się tu także doskonale przygotowane stoki narciarskie, które zadowolą zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.
11
lis
Ciekawostki
Ośrodek narciarski Góra Żar – Stoki i wyciągi narciarskie
Warunki wietrzne na Górze Żar przyciągają również paralotniarzy i szybowników. To idealne miejsce do lotów na paralotniach, a widok z góry jest absolutnie zapierający dech w piersiach.