Gmina wywłaszczyła działki mieszkańców. Dowiedzieli się o tym kiedy wjechały koparki.

foto. Gmina Istebna

W Gminie Istebna od czterech miesięcy trwa realizacja inwestycji pn. “Rozbudowa drogi gminnej Dzielec we wsi Istebna”. Przebudowa drogi wiąże się również z jej poszerzeniem, kosztem działek mieszkańców, co wywołało fale niezadowolenia wśród mieszkańców.

W trakcie przebudowy drogi w Istebnej wywłaszczono działki mieszkańców

Według władz gminy Istebna, celem inwestycji jest przede wszystkim poprawa komunikacji z obiektami użyteczności publicznej, takimi jak Posterunek Policji oraz Siedziba Pogotowia Ratunkowego. Dodatkowo, planowana rozbudowa ma polepszyć parametry dojazdu dla lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców.

Jednak projekt rozbudowy drogi nie jest pozbawiony kontrowersji. Przebudowa drogi wiąże się z koniecznością poszerzenia ślepej uliczki prowadzącej do lasu, czego efektem stało się wywłaszczenie części działek mieszkańców. To właśnie ten aspekt inwestycji wywołał wiele emocji i sprzeciwu wśród mieszkańców. Mieszkańcy Istebnej dowiedzieli się o wywłaszczeniach w momencie, kiedy na ich posesje wjechały koparki. Wcześniej w tej sprawie Wójt Lucja Michałek-Chudecka (PiS) nie prowadziła żadnych rozmów z właścicielami działek, nie zapytała o zgodę. To spowodowało falę niezadowolenia.

Grzegorz Braun wraz z Adamem Kanią oraz mieszkańcami interweniuje w sprawie

W odpowiedzi na niezadowolenie mieszkańców, poseł Grzegorz Braun podjął interwencję poselską w formie pisemnej. Niestety, wójt Lucja Michałek-Chudecka nie ustosunkowała się do tej interwencji, co tylko pogłębiło napięcia wokół tej sprawy.

W związku z brakiem reakcji władz gminy, Konfederacja na czele z Adamem Kanią oraz z mieszkańcami Istebnej zdecydowała się złożyć zawiadomienie do prokuratury. To krok, który może doprowadzić do dalszego rozwoju sytuacji i ewentualnego rozwiązania problemów związanych z wywłaszczeniami.

Dodatkowo 12 września odbyła się konferencja prasowa w Sejmie, na której był obecny Adam Kania – lider listy Konfederacji i prezes fundacji Polskie Veto, mieszkańcy Istebnej oraz poseł Grzegorz Braun.

Konferencja prasowa w Sejmie

Na konferencji w Sejmie, Adam Kania opisał powyższa sytuację oraz ostro skrytykował wójt Lucję Michałek-Chudecką, mówiąc:

,,Pani Wójta postanowiła na polu swoim samorządowym urządzić sobie ”Western” a mieszkańcy są pokrzywdzeni w związku z działalnością Pani Wójt”

To wyraźnie pokazuje, że mieszkańcy czują się zaniedbani przez władze gminy i widzą w tej inwestycji jedynie próbę własnej korzyści przez wójt. 

Następnie przedstawiciel mieszkańców Gminy Istebnej na konferencji prasowej opisał dramatyczną sytuację, w jakiej się znaleźli. Porównał działania władz do działalności mafii, mówiąc:

“Mafia się tak nie zachowuje jak Pani Wójt i jej pracownicy z Urzędu Gminy. Przychodzą z twardym sprzętem, z dużymi maszynami. Zero jakichkolwiek ustaleń.”

To świadczy o braku dialogu i szacunku wobec mieszkańców, których życie i mienie zostało naruszone. Mieszkaniec zaznaczył również, że Pani Wójt obiecała pieniądze jako rekompensatę oraz miała pokazać projekty wykonywanej inwestycji, jednak do dziś nic nie dostali.

Inwestycja w Istebnej, choć miała na celu poprawę komunikacji i dojazdu, stała się źródłem konfliktu i napięć w społeczności lokalnej. Wywłaszczenia działek mieszkańców bez wcześniejszego dialogu i rekompensat oraz brak odpowiedzi ze strony władz na interwencje poselskie i apelacje mieszkańców tylko nasiliły niezadowolenie. Konfederacja i mieszkańcy dążą do wyjaśnienia tej sprawy w prokuraturze, a sytuacja pozostaje nierozwiązana.

Poniżej zamieszczamy cały materiał z konferencji w Sejmie

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry