Wójt Gminy Istebna przegrywa sprawę – Afera wywłaszczenia działek przez władze

foto. Gmina Istebna

W Gminie Istebna trwa realizacja inwestycji pn. “Rozbudowa drogi gminnej Dzielec we wsi Istebna”. Przebudowa drogi wiąże się również z jej poszerzeniem, kosztem działek mieszkańców, co wywołało fale niezadowolenia wśród mieszkańców.

W trakcie przebudowy drogi w Istebnej wywłaszczono działki mieszkańców

Według władz gminy Istebna, celem inwestycji jest przede wszystkim poprawa komunikacji z obiektami użyteczności publicznej, takimi jak Posterunek Policji oraz Siedziba Pogotowia Ratunkowego. Dodatkowo, planowana rozbudowa ma polepszyć parametry dojazdu dla lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców.

Jednak projekt rozbudowy drogi nie jest pozbawiony kontrowersji. Przebudowa drogi wiąże się z koniecznością poszerzenia ślepej uliczki prowadzącej do lasu, czego efektem stało się wywłaszczenie części działek mieszkańców. To właśnie ten aspekt inwestycji wywołał wiele emocji i sprzeciwu wśród mieszkańców. Mieszkańcy Istebnej dowiedzieli się o wywłaszczeniach w momencie, kiedy na ich posesje wjechały koparki. Wcześniej w tej sprawie Wójt Lucja Michałek-Chudecka (PiS) nie prowadziła żadnych rozmów z właścicielami działek, nie zapytała o zgodę. To spowodowało falę niezadowolenia.

Grzegorz Braun wraz z Adamem Kanią oraz mieszkańcami interweniuje w sprawie

W odpowiedzi na niezadowolenie mieszkańców, poseł Grzegorz Braun podjął interwencję poselską w formie pisemnej. Niestety, wójt Lucja Michałek-Chudecka nie ustosunkowała się do tej interwencji, co tylko pogłębiło napięcia wokół tej sprawy.

W związku z brakiem reakcji władz gminy, Konfederacja na czele z Adamem Kanią oraz z mieszkańcami Istebnej zdecydowała się złożyć zawiadomienie do prokuratury. To krok, który może doprowadzić do dalszego rozwoju sytuacji i ewentualnego rozwiązania problemów związanych z wywłaszczeniami.

Dodatkowo 12 września odbyła się konferencja prasowa w Sejmie, na której był obecny Adam Kania – lider listy Konfederacji i prezes fundacji Polskie Veto, mieszkańcy Istebnej oraz poseł Grzegorz Braun.

Konferencja prasowa w Sejmie

Na konferencji w Sejmie, Adam Kania opisał powyższa sytuację oraz ostro skrytykował wójt Lucję Michałek-Chudecką, mówiąc:

,,Pani Wójta postanowiła na polu swoim samorządowym urządzić sobie ”Western” a mieszkańcy są pokrzywdzeni w związku z działalnością Pani Wójt”

To wyraźnie pokazuje, że mieszkańcy czują się zaniedbani przez władze gminy i widzą w tej inwestycji jedynie próbę własnej korzyści przez wójt. 

Następnie przedstawiciel mieszkańców Gminy Istebnej na konferencji prasowej opisał dramatyczną sytuację, w jakiej się znaleźli. Porównał działania władz do działalności mafii, mówiąc:

“Mafia się tak nie zachowuje jak Pani Wójt i jej pracownicy z Urzędu Gminy. Przychodzą z twardym sprzętem, z dużymi maszynami. Zero jakichkolwiek ustaleń.”

To świadczy o braku dialogu i szacunku wobec mieszkańców, których życie i mienie zostało naruszone. Mieszkaniec zaznaczył również, że Pani Wójt obiecała pieniądze jako rekompensatę oraz miała pokazać projekty wykonywanej inwestycji, jednak do dziś nic nie dostali.

Wójt Gminy Istebna złożyła wniosek do Sądu ale sprawę przegrała

27 września 2023 roku Wójt Gminy Istebna, Łucja Michałek-Chudecka złożyła wniosek w trybie wyborczym o ukaranie za rzekome nieprawdziwe informacje przekazane przez Adama Kanię oraz Grzegorza Brauna na konferencji prasowej z dnia 12 września 2023 roku.

5 października odbyło się posiedzenie w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, w której uczestniczył osobiście Adam Kania. Sąd oddalił wniosek.

Po odwołaniu się Pani Wójt, na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, w dniu 6 października 2023 roku, Sąd Naczelny w Katowicach podtrzymał oddalenie sądu niższej instancji.

Poniżej zamieszczamy cały materiał z konferencji w Sejmie

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt