[Foto] Żywieckie Gody z wizytą w Warszawie

żywieckie gody w warszawie

W siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się konferencja poświęcona tradycji Żywieckich Godów. W wydarzeniu uczestniczył sekretarz stanu Rafał Romanowski oraz minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Żywieckie Gody w Warszawie

– To dla nas ogromny zaszczyt, że właśnie tutaj, u podnóża Kolumny Zygmunta i Zamku Królewskiego, gdzie jest kwintesencja stolicy Rzeczpospolitej Polskiej, znalazła się ta kultywowana od wieków tradycja – podkreślił wiceminister Rafał Romanowski, witając górali z Żywiecczyzny.

– To bardzo ważne, że możecie zaprezentować swoje olbrzymie tradycje w naszej stolicy, że możecie pokazać, co przez wieki drzemało w polskim folklorze – dodał wiceszef resortu rolnictwa. Zwrócił także uwagę, że tradycje szopki bożonarodzeniowej liczą sobie już osiem wieków.

Dziękując góralom za przybycie do Warszawy, wiceminister podkreślił szczególną rolę Instytutu, który jest miejscem skupiającym to wszystko, co dotyczy polskiego folkloru, polskiej tradycji i polskiej wsi. Zauważył, że dla kultywowania polskiej tradycji bardzo ważna jest działalność Kół Gospodyń Wiejskich, odbudowywanych i wspieranych przez resort rolnictwa.

– Polacy mają swój folklor. Ma go każdy region Polski. Warto pokazywać właśnie w Warszawie tradycję tych zacnych ludzi, którzy z poczucia własnej odpowiedzialności, przy pełnym zaangażowaniu kultywują tę tradycję w swoich domach rodzinnych, w swoich miejscowościach, w swoich regionach – podkreślił wiceminister Rafał Romanowski.

– Żywieckie Gody to tylko namiastka tego, co mogą państwo zobaczyć, przyjeżdżając na Żywiecczyznę w okolicach nowego roku – stwierdził minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, który pochodzi z tego regionu.

foto Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi / źródło gov.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry