[FOTO] W Żywcu Bp. Piotr Greger dokonał konsekracji trzech dziewic.

foto. diecezja bielsko-żywiecka

Konkatedra w Żywcu stała się miejscem wyjątkowej uroczystości, podczas której trzy kobiety oddały się w służbie Bogu poprzez konsekrację dziewic. To wydarzenie, które odbyło się w dniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, stanowi ważny moment w historii diecezji.

Konsekracja dziewic w Żywcu - święty akt oddania

W konkatedrze w Żywcu, biskup Piotr Greger przewodniczył obrzędowi konsekracji dziewic, który stał się już szóstym w historii diecezji. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla diecezji, ale również dla samych uczestniczek, które zdecydowały się oddać swoje życie w służbie Bogu.

Podczas modlitwy na pytanie bielsko-żywieckiego biskupa pomocniczego: „Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?” każda z trzech kobiet odpowiedziała twierdząco. Panie, które włączono do grona dziewic konsekrowanych przyjęły z rąk biskupa obrączki, które stanowiły symboliczne zaślubiny z Chrystusem. To gest, który podkreśla ich oddanie i wierność Panu. Dodatkowo, otrzymały również brewiarze, narzędzia osobistego uświęcenia przez modlitwę. To one będą towarzyszyć im w codziennym duchowym życiu.

Bp Piotr Greger - przesłanie podczas homilii

W trakcie homilii, biskup Greger zaznaczył, że konsekracja dziewic to ofiarowanie Bogu czystości na zawsze. Czystość jest bowiem najwyższym przejawem miłości. To nie tylko brak grzechu, ale również troska i wierność wobec tego, co duchowe i cielesne. Bez zachowania czystości, miłość staje się brudna i okaleczona. Biskup podkreślił, że czystość nie jest chroniona przez nakazy i zakazy, ale przez miłość.

CZYTAJ TAKŻE:

Zwracając się do nowo konsekrowanych dziewic, bp Greger podkreślił, że stanowią one żywy znak potwierdzający możliwość życia w czystości. Ich życie nie jest tylko teorią, to forma i styl życia, którymi mogą dzielić się z innymi. Dla współczesnego człowieka czystość często staje się niezrozumiała, dlatego kobiety te są promotorkami tej wartości, która jest wciąż niedoceniana.

Konsekrowane dziewice pochodzą z Milówki i Bielska-Białej

Dziewice konsekrowane 8 grudnia w konkatedrze to: Agnieszka Bieniek z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Milówce, Kamila Falińska z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy i Aneta Kaczmarek z parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej. 

Przygotowywały się do tej decyzji poprzez formację duchową oraz indywidualne kierownictwo duchowe. Osobą odpowiedzialną za ich formację był o. Innocenty Kiełbasiewicz. W podniosłej uroczystości uczestniczyli krewni i przyjaciele kobiet.

Dalsza część artykułu pod galerią

Historia i znaczenie konsekracji dziewic

Konsekracja dziewic ma długą historię, ale w diecezji bielsko-żywieckiej stała się wyjątkowa. Pierwsza ceremonia odbyła się 8 kwietnia 2013 roku w Zwiastowanie Pańskie. Dzięki papieżowi Pawłowi VI, praktyka ta powróciła do Kościoła w latach 60. ubiegłego stulecia. W 1994 roku podczas Synodu Biskupów w Rzymie, Jan Paweł II przypomniał o istnieniu wdowieństwa konsekrowanego. Warto zaznaczyć, że pierwsza konsekracja dziewicy w Polsce miała miejsce ponad ćwierć wieku temu.

Dziewice konsekrowane żyją w sposób wyjątkowy. Nie mają zapewnionego materialnego i duchowego wsparcia zgromadzenia zakonnego. To oznacza, że same pracują na swoje utrzymanie i organizują swój czas tak, aby modlitwa, uczestnictwo w Eucharystii i rozwój duchowy miały ważne miejsce w ich życiu. To wyzwanie, które podejmują z miłością do Boga.

W większości przypadków, dziewice konsekrowane to młode kobiety, które prowadzą aktywne życie zawodowe. Jednak w swoim środowisku pracy również świadczą o Chrystusie poprzez swoje życie i postawę. Dodatkowo, angażują się aktywnie w życie Kościoła lokalnego, wspierając różne inicjatywy duszpasterskie i charytatywne.

Istnieje wiele dokumentów, które regulują życie dziewic konsekrowanych. Jednymi z najważniejszych są adhortacja apostolska Jana Pawła II “Vita consecrata” oraz jego list apostolski “Rosarium Virginis Mariae”. Cała ceremonia opiera się na “Obrzędzie konsekracji dziewic” zawartym w Mszałach rzymskich. Osoby zainteresowane konsekracją powinny zgłosić się do biskupa swojej diecezji

Źródło/Foto: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry