FOTO: W Bielsku-Białej pochowano urny z prochami dzieci nienarodzonych.

foto. Diecezja Bielsko-Żywiecka

14 października 2023 roku był dniem wyjątkowym w Bielsku-Białej. Na cmentarzu komunalnym w Kamienicy pochowano urny z prochami 313 dzieci nienarodzonych. Te małe istoty, których los odebrał szansę na narodzenie, znalazły tu swoje wieczne spoczywanie.

Tradycja wspólnego pochówku dzieci nienarodzonych

Uroczystości wspólnego pochówku dzieci zmarłych przed urodzeniem to już nieodłączny element obchodów Dnia Dziecka Utraconego w bielskiej parafii pw. św. Małgorzaty. Ważnym elementem tej uroczystości jest udział rodziców i bliskich tych dzieci, którzy przychodzą, by pożegnać i uczcić pamięć swoich pociech. To chwile refleksji i wspólnego żalu.

Mszy św. w intencji rodzin zmarłych dzieci przewodniczył diecezjalny duszpasterz służby zdrowia ks. Łukasz Jończy. Eucharystię koncelebrowali z nim: dyrektor kurialnego wydziału duszpasterstwa rodzin dr Tomasz Gorczyński, proboszcz kamienickiej parafii ks. Marek Droździk i kapelan szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej ks. Arkadiusz Talik, który wygłosił kazanie. Modlili się także proboszcz starobielskiej parafii Kościoła luterańskiego ks. Piotr Szarek i proboszcz prawosławnej parafii w Bielsku-Białej ks. Michał Kuryło. Na liturgii obecni byli przedstawiciele bielskiego MOPS-u i spółki Zieleń Miejska – organizatorzy uroczystości pochówku.

 

Procesja do miejsca pochówku

Procesja z sześcioma urnami do miejsca pochówku wyruszyła z kościoła po liturgii. Ekumenicznej modlitwie przy grobie przewodniczył ks. Talik. Modlono się za rodziny o pokrzepienie i umocnienie i w intencji utraconych dzieci. Urny z popiołami 161 dzieci ze szpitala wojewódzkiego i 152 ze szpitala miejskiego spoczęły we wspólnym Grobie Dzieci Nienarodzonych na największym bielskim cmentarzu.

Ten wyjątkowy grobowiec, zdobiony pięknym nagrobkiem autorstwa bielskiego artysty Jacka Grabowskiego, ukazuje grające anioły, co nadaje mu wyjątkowy charakter. Na nagrobnej płycie widnieje napis: “Były w naszych marzeniach i tam pozostaną.” Odwiedzający ten grób ludzie zostawiają obok zniczy figurki aniołków i zabawki.

Według statystyk medycznych, w Polsce rocznie w wyniku poronień umiera około 40 tysięcy dzieci, a martwych urodzeń odnotowuje się co roku około 10 tysięcy. To dramatyczne liczby, które podkreślają ważność świadomości społecznej na ten temat. Wspólny pochówek dzieci nienarodzonych staje się więc nie tylko wyrazem religijnej tradycji, ale także sposobem na wyrażenie solidarności i wsparcia dla rodzin dotkniętych tą tragedią.

foto/źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry