...

FOTO&WIDEO: Tunel kolejowy w Bielsku-Białej – Wielki wybuch podczas II Wojny Światowej

foto. fotopolska.eu

Bielsko-Biała to miasto, które kryje wiele tajemnic w swojej historii, a jednym z nich jest tunel kolejowy, który powstał w latach 1876-1877. W swojej historii posiada ciekawe fakty i wydarzenia.

Początki tunelu kolejowego w Bielsku-Białej

Tunel kolejowy w Bielsku-Białej powstał w latach 1876-1877, a jego budowa była częścią projektu linii kolejowej z Bielska do Żywca. Inwestycję tę sfinansował głównie arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg. Do budowy użyto kamienia pochodzącego z kamieniołomu w dzielnicy miasta o nazwie Straconka. Jednakże, w tamtych czasach nie przewidywano dalszego rozrostu miasta, co miało później istotny wpływ na jego rozwój przestrzenny. 

Pod koniec XIX wieku głębokie wykopy torowiska po obu stronach tunelu stały się poważną przeszkodą w rozwoju przestrzennym Bielska-Białej. Na przykład nie udało się wybudować wschodniej pierzei ul. 3 Maja ani zagospodarować obszaru na północ od pl. Teatralnego. Ponadto, infrastruktura techniczna również napotykała na trudności w związku z istniejącym tunelem.

Zniszczenie tunelu podczas II wojny światowej

W nocy z 2 na 3 września 1939 roku, po agresji niemieckiej na Polskę, polscy saperzy z 21 Batalionu Saperów pod dowództwem mjr. M. Orłowskiego, podjęli decyzję o zniszczeniu tunelu, aby uniemożliwić szybki transport wojsk niemieckich. Po wysadzeniu tunelu, okupant niemiecki natychmiast przystąpił do odbudowy obiektu.

foto. fotopolska.eu

Do odbudowy tunelu w Bielsku-Białej zmuszano Żydów

Niemcy wykorzystali miejscowych Żydów do prac przy odbudowie tunelu. Byli oni zmuszani do ciężkiej pracy, co stanowiło jedno z wielu dramatycznych aspektów okupacji nazistowskiej. 

Po kilku miesiącach prac, tunel kolejowy został ponownie otwarty w 1940 roku. Był to ważny element niemieckiej infrastruktury kolejowej, służący do szybkiego przemieszczania się wojsk i zaopatrzenia.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama