FOTO: Posadzono setki drzew. Symbolizują ważny jubileusz. | Bielsko-Biała

fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

“300 Drzew na 300 Lat w Trzy Dni” to projekt inwestycji samorządowej, która miała miejsce w Bielsku-Białej. Jej celem jest zasadzenie 300 drzew wzdłuż ulicy Krakowskiej, aby symbolicznie uczcić 300-lecie Białej jako miasta.

Nowe drzewa z okazji jubileuszu 300-lecia praw miejskich Białej

Posadzenie drzew odbyło się 10 października. Ta niezwykła inicjatywa została zainicjowana przez prezydenta miasta, Jarosława Klimaszewskiego, wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, Karolem Markowskim, oraz radnym Szczepanem Wojtasikiem. 

– 300 drzew w trzy dni to nie rekord, ale bardzo dobra praktyka. W ten sposób ekologia łączy się z tradycją. Z okazji jubileuszu 300-lecia praw miejskich Białej zorganizowaliśmy spotkania, konferencje i koncerty. Wmurowaliśmy tablicę pamiątkową, a teraz upamiętniamy jubileusz akcentem ekologicznym w postaci nasadzenia 300 drzew w trzy dni. Wiemy, że mieszkańcy lubią drzewa i cieszą się, kiedy ich przybywa. My jako samorząd staramy się utrzymywać bilans pozytywny i zaraz bierzemy się wspólnie do roboty – mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. 

Nasadzenia drzew zaprojektowane zostały w Wydziale Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Sadzone są między innymi klony pospolite, platany klonolistne, brzozy brodawkowate, kasztanowce czerwone oraz jabłonie i śliwy ozdobne. Miejsca nasadzeń i rozmiary drzew zostały dobrane po analizie szerokości pasa zieleni oraz przebiegu instalacji nadziemnych i podziemnych. Drzewa niskie zostały posadzone pod liniami energetycznymi, tak aby ich docelowa wysokość nie kolidowała z infrastrukturą energetyczną.

Co ważne, drzewa wyposażone są w rury drenarskie służące do ich podlewania oraz osłony przed kosami żyłkowymi. Dodatkowo konstrukcja palików wspierających drzewa również posiada poziome rygle przy ziemi, chroniące przed uszkodzeniami kory. Drzewa do czasu zakorzenienia się objęte są gwarancją oraz pielęgnacją łącznie z podlewaniem przez wykonawcę nasadzeń. Gwarancja obejmuje 3 lata.

Dlaczego Drzewa przy Ulicach Są Istotne?

Drzewa przy ulicach odgrywają niezwykle ważną rolę w infrastrukturze miejskiej. Oto dlaczego:

  1. Zacienianie dróg: Drzewa zapewniają cienie w gorące dni, co sprawia, że ulice są bardziej komfortowe dla pieszych i kierowców.

  2. Bariera akustyczna: Dźwięk ruchu ulicznego może być uciążliwy. Drzewa działają jak naturalna bariery akustyczne, zmniejszając hałas i tworząc spokojniejsze otoczenie.

  3. Poprawa jakości powietrza: Drzewa absorbuje dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia z powietrza, co przekłada się na czystsze i zdrowsze powietrze dla mieszkańców.

Niestety drzewa przy ulicach są narażone na trudniejsze warunki niż drzewa parkowe, ze względu na zanieczyszczenia, ograniczony dostęp do wody i zasolenie gleby. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobieranie gatunków drzew oraz dbałość o ich pielęgnację.

fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

foto. UM Bielsko-Biała/YouTube

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt