FOTO: Oficjalnie otwarto nowoczesny stadion piłkarski w Bielsku-Białej.

stadion piłkarski w wapienicy
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Bielsko-Biała to miasto, które bije sportowym sercem, a to serce właśnie dostało nową, mieniącą się jakość. Dnia 19 września 2023 odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanego stadionu piłkarskiego ,,Zapora” przy ul. Jaworzańskiej.

Otwarcie stadionu piłkarskiego ,,Zapora'' w Bielsku-Białej (Wapienica)

 W dniu otwarcia, na nową syntetyczną murawę wybiegły drużyny piłkarskie Szkół Podstawowych nr 1 i 32, dając popis swoich możliwości podczas piętnastominutowego meczu.

W uroczystości otwarcia brali udział nie tylko młodzi piłkarze, ale także zastępca prezydenta miasta Piotr Kucia, radni Rady Miejskiej Bielska-Białej, przedstawiciele duchowieństwa, prezesi bielskich klubów piłkarskich oraz zaprzyjaźnionych środowisk sportowych. To wydarzenie, które pokazuje, że sport ma ogromne znaczenie dla rozwoju społecznego i kulturalnego miasta.

– Wraz z prezydentem miasta Jarosławem Klimaszewskim cieszymy się bardzo, że możemy rozwijać i ulepszać bazę sportową w Bielsku-Białej. Modernizacja akurat tego boiska rodziła się w bólach i trochę kosztowała, ale dziękujemy Ministerstwu Sportu i Turystyki za współfinansowanie tej inwestycji. Myślę, że to nie ostatnie przedsięwzięcie dotyczące infrastruktury sportowej w naszym mieście. W planach mamy budowę kolejnych boisk, tutaj niedaleko, jak również modernizację stadionu lekkoatletycznego. Mam nadzieję, że ten stadion będzie służył wszystkim, od najmłodszych do najstarszych bielszczan, przy trybunach wypełnionych po brzegi i będzie tu czuć ducha sportowej rywalizacji – życzył zastępca prezydenta.

Przebudowa obiektu rozpoczęła się w grudniu 2022 roku. Dzięki modernizacji piłkarze biegają teraz po syntetycznej nawierzchni, a za bramką powstał dla nich teren do treningów z piłkochwytami. Dla kibiców zbudowano częściowo zadaszone trybuny, które mieszczą około 430 osób. Płytę boiska oświetlają cztery 17-metrowe maszty z energooszczędnymi ledami. Jest nowy system nagłośnienia i monitoringu, a płyta jest ogrodzona. Całości dopełniło zagospodarowanie terenu wokół boiska.

Zmodernizowany stadion służy jako baza treningowa dla grup dziecięcych i młodzieżowych akademii oraz szkółek piłkarskich, a także jako baza meczowa dla drużyn młodzieżowych i seniorskich na poziomie IV ligi. Boisko jest także częścią bazy treningowej pierwszej drużyny TS Podbeskidzie, która występuje w rozgrywkach Fortuna 1. ligi piłki nożnej.

Warto dodać, że rozwiązania techniczno-funkcjonalne dają dostęp trzem osobom na wózkach inwalidzkich do specjalnych miejsc/stanowisk przy trybunach, natomiast ułożenie sztucznej nawierzchni umożliwia prowadzenie treningów piłkarskich dla osób z niepełnosprawnościami, np. uprawiającymi AMP futbol.

Badania przeprowadzone 12 września przez ekspertów z belgijskiego Uniwersytetu Gandawskiego potwierdziły najwyższą jakość murawy na boisku w Wapienicy. Przeszła ona pomyślnie specjalistyczny test, spełniając rygorystyczne wymagania FIFA Quality.

Koszt i wykonawca inwestycji

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Bellsport z Bytomia, która posiada spore doświadczenie w realizacji tego typu przedsięwzięć. Umowa została podpisana 6 grudnia 2022 roku, a całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 7,9 mln zł. Modernizacja otrzymała wsparcie w wysokości 2,7 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej – edycja 2022.

foto. fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt