W dniu 28 września miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Seniora w zrewitalizowanym budynku przy ul. Romana Dmowskiego 6 w Bielsku-Białej. Wydarzenie odbyło się w ramach Dni Seniora.
Oficjalnie otwarto Centrum Seniora w Bielsku-Białej
W uroczystości brali udział: prezydent miasta, Jarosław Klimaszewski oraz miejscowi parlamentarzyści, radni na czele z przewodniczącą Rady Miejskiej Dorotą Piegzik-Izydorczyk, przedstawiciele organizacji i instytucji działających na rzecz osób starszych, przedstawiciele służb mundurowych, prezesi miejskich spółek, kierownictwo Urzędu Miejskiego.

W swoim przemówieniu podczas otwarcia, prezydent Jarosław Klimaszewski podkreślił istotę Centrum Seniora jako miejsca, które ma przeciwdziałać samotności seniorów.
– Mam nadzieję, że będzie to miejsce, gdzie wszyscy poczują się dobrze, po prostu będą tu ze sobą, bo jesień życia często wiąże się z samotnością. Tu będzie można spotkać przyjaciół – mówił prezydent.
O historii budynku opowiedział zastępca prezydenta
O całej inwestycji opowiadał najlepiej w tej kwestii zorientowany – bo nadzorujący Wydział Inwestycji UM – zastępca prezydenta miasta Piotr Kucia.
– Ten budynek liczy ponad 100 lat, powstał w latach 20. XX wieku. Była tu fabryka sukna, a po drugiej wojnie światowej Zakłady Przemysłu Włókienniczego Wega, które funkcjonowały do roku 1990. Potem te dwa budynki stały puste. I wśród różnych wyzwań, które wyznacza mi pan prezydent, otrzymałem kolejne – rewitalizację tego miejsca – przyznał P. Kucia. – Z powodu utrzymującego się tu zapachu oraz stanu tych budynków, musieliśmy praktycznie do gołej skorupy wszystko rozgrzebać i od nowa zbudować. Oczywiście we współpracy z konserwatorem zabytków i osobami aranżującymi wnętrza – podsumował trudy rewitalizacji. Po czym dodał – jak sam zaznaczył, nieskromnie – że wnętrza są imponujące, a wygląd elewacji też jest powodem dumy.

Centrum Seniora z wieloma udogodnieniami
Pomieszczenia Centrum Seniora zajmują część ostatniej kondygnacji zrewitalizowanego budynku przy ul. Romana Dmowskiego 6. Na trzecie piętro wygodnie dojedziemy dużą windą. Przestronne są też korytarze i pomieszczenia. Te pomieszczenia to sale integracyjne, warsztatowe, sala ruchowa, komputerowa, pokoje Rady Seniorów, punkt informacyjny oraz szatnia. Bezpośrednio z centrum jest wyjście na dach drugiego zrewitalizowanego budynku przy ul. Romana Dmowskiego 10 – zaadaptowanego na zielony taras z roślinami, siedzeniami, stolikami, stolikiem do szachów i oświetleniem, ale też karmnikami dla ptaków i budkami lęgowymi dla jerzyków.
Pierwsze zajęcia w Centrum Seniora
Wydarzenia w centrum właściwie ruszą już od 4 października, kiedy to zakończenie miejskich Dni Seniora zaplanowano tu dyskotekę dla seniorów w stylu lat 70. Regularne działania są w planach od 9 października. Będą to wykłady historyczne, spotkania przy grach planszowych, spotkania z dietetykiem, zajęcia poszerzające wiedzę o aplikacjach na telefon czy spotkania z policjantami z wydziału prewencji. Centrum Seniora będzie również wykorzystywane jako przestrzeń wystawiennicza; druga taka okazja, po wystawie na otwarcie, zdarzy się prawdopodobnie z okazji tegorocznego Foto Art. Festiwalu im. Andrzeja Batury.
Pod galerią dalsza część artykułu
W wyremontowanym budynku znajdować się będzie nie tylko Centrum Seniora
Przebudowane zostały dwa budynki zlokalizowane przy ul. Romana Dmowskiego 6 i 10. Powiedzieć, że to były ruiny, to nic nie powiedzieć. W przeszłości oba pełniły funkcję przemysłową.
Ze względu na historyczny rodowód poprzemysłowy kompleks objęty jest opieką konserwatorską.
Na parterze budynku pod numerem 6 znajdą się pomieszczenia biurowe do wynajęcia, z salą konferencyjną. Dwa kolejne piętra zajmą urzędnicy; zgodnie z planem, do obiektu przeniesie się Wydział Geodezji i Kartografii UM. W budynku pod numerem 10 będzie działać urzędowe archiwum. Nastąpi to niebawem.
Przebudowa i adaptacja budynków przy ul. Romana Dmowskiego 6 i 10 na potrzeby Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej kosztowała 19.829.804,91 mln, w tym ponad 1.2 mln zł to koszt umeblowania i wyposażenia obiektu. Pieniądze na inwestycję pochodziły z pożyczki rewitalizacyjnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO WSL 2014 – 2020) Oś Priorytetowa 10: Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna Działanie 10.4: Poprawa stanu środowiska miejskiego.
Prace zaczęły się 5 października 2021 roku, a zakończyły 19 lipca tego roku.