FOTO: Nastąpiło długo oczekiwane otwarcie placu Wojska Polskiego.

wyremontowany plac wojska polskiego
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

29 sierpnia nastąpiło długo oczekiwane przez mieszkańców otwarcie po modernizacji placu Wojska Polskiego. Po zakończeniu trwającej 20 miesięcy inwestycji na tzw. pierwszym rynku w Białej powstał wielofunkcyjny, reprezentacyjny plac miejski z fontannami, fortepianem i 70 drzewami. 

Otwarcie Placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej

Atmosfera podczas otwarcia placu Wojska Polskiego była bajkowa, a to za sprawą wspaniałej inscenizacji w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Banialuka. Na placu licznie stawili się radni Rady Miejskiej, były też posłanki na Sejm RP Mirosława Nykiel i Małgorzata Pępek. Zatrzymywało się sporo przechodniów.

Jak powiedział prezydent, modernizacja placu jest ściśle związana z procesem ożywiania ulicy 11 Listopada i w ogóle tej części miasta.

– Będziemy tu organizować koncerty i inne eventy, aby połączyć poprzez imprezy oba rynki i wzbudzić w ludziach pragnienie przemieszczania się między nimi. Miasto to nie tylko mury, ale cała tkanka społeczna, ludzie. Dziękując wszystkim zaangażowanym w tę pracę, oddzielne podziękowania składam mojemu zastępcy Przemysławowi Kamińskiemu, który był i jest dobrym duchem wszystkich tych przemian. Mam nadzieję, że plac Wojska Polskiego będzie należał do ulubionych miejsc spotkań naszych mieszkańców – dodał Jarosław Klimaszewski i zaprosił bielszczan na koncerty Dni Bielska-Białej, które odbędą się na tym placu już w najbliższy weekend.

Przy okazji otwarcia zmodernizowanego placu wiele osób dopytywało o drzewa na nim zasadzone. To przede wszystkim 7-metrowe klony odmiany Autumn Blaze, wyhodowane w Holandii. Ta odmiana dorasta do 12-15 metrów, dzięki temu w przyszłości drzewa nie będą wymagały dodatkowego przycinania rozrastającej się korony. Na placu i ul. Cyniarskiej posadzono również inne gatunki drzew, m.in. 5 dębów szypułkowych Fastigiata, 20 jabłoni odmiany Van Eseltine, 28 ambrowców amerykańskich i 4 tulipanowce amerykańskie. Są też krzewy, kwiaty oraz trawy ozdobne. Nowe drzewa ujrzymy również w ciągu rozbudowanej ulicy Cyniarskiej.

Warto dodać, że płyta przebudowanego placu została przygotowana do przyjęcia nowych drzew z wyprzedzeniem, bowiem pod jej nawierzchnią wybudowano specjalny system antykompresyjny, umożliwiający swobodny przepływ wody, składników odżywczych i powietrza w strefie korzeniowej drzew. Wspomoże on przyszły ich rozwój i zachowanie optymalnych warunków wegetacji na przestrzeni wielu kolejnych lat. Woda deszczowa będzie zbierana w specjalnych podziemnych zbiornikach i poprzez system nawadniana pompowana i rozsączana w strefy korzeniowe posadzonych roślin.

Realizowane w dwóch etapach prace obejmujące plac Wojska Polskiego i ul. Cyniarską kosztowały ok. 22 mln zł. Modernizacja trwała 20 miesięcy

fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Źródło: UM Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt