Fiat zwolni około 300 osób. Czy podobny los wkrótce podzieli m.in. Hutchinson?

Zarząd bielskiej spółki FCA Powertrain ogłosił zamiar zwolnienia trzystu osób. Podano przyczynę tak drastycznej decyzji. Czy podobny los podzieli m.in. żywiecki Hutchinson, który jest związany z branżą motoryzacyjną? 

Fiat w Bielsku-Białej zwolni około 300 osób

W FCA Powertrain Poland w Bielsku-Białej pracuje ponad 800 osób. Zarząd spółki zapowiedział, że będzie chciał zwolnić około 300 z nich, w tym 290 osób z produkcji. Podał też przyczynę tak drastycznej decyzji, nazywanej w zawiadomieniu „zmianą w strukturze zatrudnienia”: „W wyniku wprowadzenia przez Komisje Europejską regulacji dotyczących emisji spalin silników spalinowych nastąpił spadek zamówień na silniki, czego konsekwencją jest konieczność zakończenia przez FCA Powertrain Poland produkcji silników TwinAir oraz ograniczenie produkcji silników GSE i SDE”.- czytamy w komunikacie zamieszczonym na facebookowym profilu regionu.
 
– Od dziesięciu lat nie mieliśmy tak dużych zwolnień w naszych spółkach. W sobotę rozpoczynamy rozmowy. Będziemy analizować nie tylko zakres zwolnień, ale też propozycje pracodawcy dotyczące sposobu restrukturyzacji, w tym także przedstawiony nam pakiet ochrony miejsc pracy – mówi Wanda Stróżyk, która zaledwie dwa dni temu wybrana została szefową „Solidarności” w spółkach fiata na nową kadencję.

Jaki los czeka pracowników Hutchinsona w Żywcu?

Zarówno w powiecie bielskim jak i żywieckim przemysł jest mocno związany z branżą motoryzacyjną. Dla przykładu Hutchinson w Żywcu w którym produkowane są przewody paliwowe  zatrudnia ponad 1500 pracowników. Przypomnijmy, że po 2035 roku nowe samochody spalinowe znikną z rynku, bo ich produkcja całkiem przestanie się opłacać. Ma to dotyczyć także hybryd. Jeśli prawo wejdzie w życie, auto spalinowe od 2035 roku będzie można kupić tylko używane. Nowe będą wyłącznie auta na prąd i wodór. Czy m.in Hutchinson znajdzie alternatywę produkcji przewodów paliwowych? 

foto: Region Podbeskidzie NSZZ “Solidarność”

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry