Fabryka Fiata w Bielsku-Białej zostaje zlikwidowana. Wynegocjowano wysokie odprawy!

likwidacja fabryki fiata w Bielsku-Białej

Zakład FCA Powertrain Poland w Bielsku-Białej zostanie zamknięty do końca bieżącego roku, a prawie 470 pracowników straci swoje miejsca pracy. To kontynuacja trudnych wydarzeń z ubiegłego roku, gdy zwolnienia otrzymało 300 pracowników. Podpisano porozumienie w sprawie warunków odpraw.

Koniec fabryki Fiata w Bielsku-Białej

W lutym ubiegłego roku Zarząd spółki FCA Powertrain Poland ogłosił plany zwolnienia około 300 pracowników, w tym 290 osób z produkcji. Główną przyczyną tej decyzji było wprowadzenie przez Komisję Europejską regulacji dotyczących emisji spalin silników spalinowych, co spowodowało spadek zamówień na silniki. Konsekwencją było zaprzestanie produkcji silników TwinAir oraz ograniczenie produkcji silników GSE i SDE. 

Na początku stycznia odbyło się spotkanie organizacji związkowych z dyrektorem FCA Powertrain, który obecnie pełni funkcję likwidatora spółki – Andrzejem Tokarzem. Podczas tego spotkania strona związkowa została poinformowana o planach likwidacji fabryki do końca 2024 roku. To samo, co spowodowało zwolnienia w ubiegłym roku, jest teraz przyczyną zamknięcia całego zakładu. Do końca roku pracę stracić ma 468 osób.

Wysokość odpraw jest już znana

Długotrwałe rozmowy pomiędzy likwidatorami zakładu Powetrain a przedstawicielami związków zawodowych dobiegły końca. Ostateczne porozumienie zostało podpisane, a pracownicy fabryki silników samochodowych z Bielska-Białej stanie przed wyborem między odejściem a przeniesieniem do innych zakładów.

Wanda Stróżyk, szefowa struktury międzyzakładowej Solidarność, poinformowała, że pracownicy decydujący się na odejście otrzymają od 8 do 24 miesięcznych wynagrodzeń, uwzględniając ich staż pracy. Osoby wybierające pracę w innych fabrykach grupy (Tychy, Gliwice) otrzymają odprawę w wysokości 12-14 pensji. Ponadto, wszyscy pracownicy otrzymają podwyżkę wynagrodzenia od 1 stycznia.

Pierwsza grupa pracowników, od 100 do 140 osób, opuści zakład w marcu.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt