Ewa Chodakowska uczy internautki, jak wykonać badanie piersi [WIDEO].

Ewa Chodakowska

Ewa Chodakowska od lat nie tylko zmienia figurę i styl życia wielu tysięcy Polek, ale także angażuje się w projekty prozdrowotne. Trenerka wraz z marką Purella razem wspierają kampanie społeczną #ThinkPink, która ma na celu zachęcić kobiety do badania piersi. W tym roku jedną z ambasadorek akcji została także Omenaa Mensah, prezeska i założycielka Omenaa Foundation, filantropka, dziennikarka i businesswoman.

Ewa Chodakowska
Foto. materiały prasowe

Przyczyny raka piersi

Badania dowodzą, że na raka piersi rocznie choruje ok. 20tys Polek. Z chorobą żyje obecnie ok. 140 tys. Polek. To właśnie ta choroba jest główna przyczyną zgonów w Polsce u kobiet. Najbardziej zarażone na tą chorobę są panie 50+. Jednak jest wiele czynników, które mogą zwiększyć ryzyko raka również u młodszych kobiet. Jedna z przyczyn jest wczesna miesiączka, nawet przed 12. rokiem życia. Ponadto narażone są także kobiety, które późno urodziły pierwsze dziecko (po 35 roku życia), które nie karmiły dziecka piersią lub karmiły je krótko oraz panie, które przez co najmniej 10 lat stosowały antykoncepcję hormonalną lub późno przechodziły menopauzę (po 55 roku życia). Kobiety, które w swojej rodzinie mają więcej niż jeden przypadek osób chorych na raka piersi, powinny zacząć samobadanie już w wieku 18 lat, badanie USG w 25 roku życia, a na mammografię od 35 roku życia.

Objawy raka piersi

Każda zmiana w obrębie piersi powinna być sygnałem ostrzegawczym. Jednak najczęstszym objawem jest wyczuwalny twardy guzek. Ale nowotwór piersi może dawać również inne, znacznie prostsze do rozpoznania objawy:

  • zmiana koloru skory (zaczerwienienia, zmiany podobne do alergii)
  • zmiana w kształcie piersi lub brodawek
  • wycieki po naciśnięciu brodawki (podbarwionej krwią, gęstej)
  • powiększenie węzłów pachowych lub nadobojczykowych

Ewa Chodakowska w Dzień Dobry TVN apeluje:

,,Polki to wspaniałe kobiety, które troszczą się o wszystkich dokoła, tylko często zapominają o sobie, zapominają, że mają prawo do tego, żeby o siebie zadbać, znaleźć dla siebie przestrzeń i czas. Zapominają też, jak ogromny wpływ mają na swoje zdrowie. Profilaktyka to jedyna słuszna droga, która może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka o 40%. Wczesne wykrycie ratuje życie”

Ewa Chodakowska - instruktaż samobadania piersi

Kontrola piersi przez same kobiety jest bardzo ważna, ponieważ badania dowiodły, że średnica guzka wykrywanego u kobiet, które nigdy nie badały sobie piersi, wynosi 40 mm, a tych, które sprawdzają je co miesiąc – tylko 12 mm. Należy również pamiętać, iż nie każdy guzek musi od razu zwiastować nowotwór. Większość zmian stwierdzanych w piersi to zmiany łagodne i niewymagające leczenia (np. torbiel, gruczolak włókniak czy zrazik tłuszczowy), które nie zagrażają zdrowiu i życiu kobiety. Pamiętaj! Z każda niepokojąca zmiana zgłoś się od razu do lekarza.

Ewa Chodakowska podzieliła się ze swoimi fankami kilkuminutowym nagraniem, podczas którego wyjaśnia, jak zbadać piersi w domu.

,,Chciałabym zwrócić twoją uwagę na to, jak ważne są badania profilaktyczne. Po pierwsze – regularne USG piersi. Po drugie, raz w miesiącu, pomiędzy 3. a 12. dniem cyklu, badanie palpacyjne. Słuchaj, zajmie ci ono pięć minut, a może uratować twoje życie” – mówi prezenterka w nagraniu.

Poniżej przedstawiamy również grafikę jak krok po kroku wykonać badanie piersi.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry