Problem z dzikami w Żywcu. Co robić w przypadku spotkania dzika?

foto. FB Antoni Szlagor

W ostatnich miesiącach Urząd Miejski w Żywcu otrzymał szereg niepokojących sygnałów od mieszkańców dotyczących częstszych obserwacji dzików na terenie miasta. Problem staje się coraz bardziej poważniejszy, ponieważ zwierzęta były widziane w samym centrum miasta!

Dziki na terenie centrum miasta Żywiec - Burmistrz reaguje

Dzika przyroda jest nieodłączną częścią naszego ekosystemu, jednak obecność dzików w Żywcu staje się coraz bardziej zauważalna, zwłaszcza w dzielnicach Sporysz, Kocurów i Koleby. Tydzień temu dziki były widziane na osiedlu Pod Grapą oraz na osiedlu 700-lecia. Wczoraj znalazły się już w samym centrum miasta, na ulicy Słowackiego w okolicy Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

Burmistrz Żywca nie pozostaje obojętny na obecność dzików w mieście. 5 października odbyło się spotkanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz przedstawicielami Kół Łowieckich, aby omówić możliwe działania ochronne. Zdecydowano, że dziki będą przepędzane z terenów zamieszkanych w tereny leśne przez myśliwych Kół Łowieckich. Podczas akcji przepędzania nad bezpieczeństwem mieszkańców będzie czuwać Straż Miejska wraz z Policją, czasowo będą zamykane drogi dla ruchu pojazdów i pieszych.

W momencie zauważenia dzika na terenie lub w pobliżu swojej posesji należy zadzwonić pod numery telefonów podane poniżej:
 
Kierując się w stronę Korbielowa dla ulic znajdujących się na lewo od ulicy Kopernika:
 
  • KOŁO ŁOWIECKIE „ŻBIK” pan Michał Gibas tel. 792-801-218 oraz pan Michał Podkulski tel. 669-130-782
Kierując się w stronę Korbielowa dla ulic znajdujących się na prawo od ulicy Kopernika:
 
  • KOŁO ŁOWIECKIE „GROŃ”: pan Kazimierz Wiewióra tel. 530-431-967 oraz pan Andrzej Mizia tel. 515-216-054

Burmistrz wystosował apel do mieszkańców!

APELUJEMY do mieszkańców, by nie wyrzucali poza ogrodzenia swoich posesji resztek jedzenia. Zachęca to dziki do zamieszkiwania blisko zabudowań i potęguje problem.
APELUJEMY także do osób posiadających nadmiar jabłek w swoich sadach czy ogrodach, o informowanie o tym fakcie Kół Łowieckich. Przedstawiciele Kół przyjadą, odbiorą zebrane jabłka i wywiozą do lasu jako karmę dla dzikiej zwierzyny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podstawowe zasady radzenia sobie z dzikami

Choć dziki niekoniecznie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi, ich obecność w mieście wywołuje obawy i wymaga ostrożności. Oto kilka podstawowych zasadach dotyczących radzenia sobie z tymi zwierzętami.

1. Zachowaj dystans: Dzikie zwierzęta są przeważnie nieprzewidywalne, dlatego ważne jest zachowanie bezpiecznego dystansu. Nie zbliżaj się do nich, nie próbuj ich karmić ani nie próbuj ich oswoić.
2. Nie prowokuj: Unikaj wszelkich działań, które mogą prowokować lub zaniepokoić dzikie zwierzęta. To może spowodować ich agresywne zachowanie.
3. Powiadom odpowiednie służby: Jeśli dzikie zwierzęta znajdują się w niebezpiecznym miejscu lub wydają się zagrożone, lub jest zagrożeniem powiadom lokalne służby odpowiedzialne za ochronę przyrody lub zwierząt. To one mogą podjąć odpowiednie kroki, aby pomóc zwierzętom.
4. Nie próbuj łapać ani przesuwać dzikich zwierząt: To zadanie dla specjalistów. Jeśli zwierzę jest ranne lub potrzebuje pomocy, powinieneś skontaktować się z organizacją pomagającą zwierzętom.
5. Zabezpiecz swoją posesję: postaraj się, aby dzikie zwierzęta nie mogły dostać się na teren Twojej nieruchomości. To pomoże pomóc uniknąć ewentualnych incydentów.
6. Edukacja: Dla społeczeństwa ważne jest zrozumienie dzikiej przyrody i konieczności ochrony zwierząt. Edukuj siebie i innych na temat dzikich zwierząt oraz sposobów postępowania w ich obecności.
7. Cierpliwość: Czasem dzikie zwierzęta opuszczą obszar miejski samodzielnie. Trzeba być cierpliwym i pozwolić im odejść, nie narażając ich ani siebie na niepotrzebne ryzyko.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry