Dziesięć nominacji dla dwóch bielskich teatrów

dziesięć nominacji dla bielska-białej w złotych maskach

Z 41 nominacji do Złotych Masek za rok 2022 na scenach województwa śląskiego, 10 przypadło dwóm bielskim teatrom, w tym dwie w najważniejszych kategoriach.

Złote Maski - Dziesięć nominacji dla bielskich teatrów

Złota Maska to nagroda za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej przyznawana przez przedstawicieli mediów województwa śląskiego. Wręczana jest corocznie podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Nagroda przyznawana jest od 1967 roku, początkowo przyznawały ją regionalne media oraz wojewodowie czterech województw – katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego, a od 1999 roku – województwa śląskiego.

W tej edycji teatralnych nagród województwa śląskiego, członkowie komisji konkursowej obejrzeli 59 spektakli powstałych w teatrach województwa śląskiego w ciągu całego 2022 roku i, po dokonaniu wstępnej selekcji, przyznali 41 nominacji w kategoriach: spektakl roku, spektakl dla młodych widzów, aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, aktorstwo za rolę drugoplanową, reżyseria, scenografia, choreografia/ruch sceniczny, nagroda specjalna. 

Zwykle w każdej kategorii przyznaje się trzy nominacje, tym razem było inaczej – ponieważ nie przyznano żadnej nominacji w kategorii aktorstwo za rolę wokalno-aktorską, nominacji do nagród specjalnych było aż sześć. 

Dwa bielskie teatry otrzymały aż dziesięć nominacji w tym dwie w najważniejszych kategoriach. Spektakl roku oraz Spektakl dla młodych widzów. Otrzymały je spektakle Faraon zrealizowany w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i Zakazane dzieci – opowieść Korczakowska Teatru Lalek Banialuka. 

Pozostałe Nominacje:

Aktorstwo za rolę kobiecą
Marta Gzowska-Sawicka
 za monodram Milczenie. O Ewie Demarczyk w reżyserii Tomasza Fryzeła i role: Zewtel w spektaklu Sztukmistrz z miasta Lublina w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Sary w spektaklu Faraon w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
Barbara Guzińska za rolę Lettycji Douffet w spektaklu Lettycja i lubczyk Petera Shaffera w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych
Mateusz Wojtasiński
 za role Ramzesa w spektaklu Faraon w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i Jaszy w spektaklu Sztukmistrz z miasta Lublina w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych
Radosław Sadowski
 za rolę Szczurka w spektaklu Urodziny w Nigdylandii… Marty Guśniowskiej w reżyserii Agnieszki Błaszczak w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku–Białej.

 

Aktorstwo rola drugoplanowa
Michał Czaderna
 za rolę Hermana w spektaklu Sztukmistrz z miasta Lublina w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Reżyseria
Cezary Tomaszewski
 za reżyserię spektaklu Faraon w adaptacji i dramaturgii Grzegorza Niziołka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Scenografia
Damian Styrna
 za scenografię do spektaklu Sztukmistrz z miasta Lublina w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Duet artystyczny Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży za scenografię do spektaklu Faraon na podstawie powieści Bolesława Prusa w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

źródło/foto: UM Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt