Dwie bielskie realizacje w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną 2023. Można już głosować.

Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2023
foto. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM Bielsko-Biała

Województwo Śląskie, znane z bogatej historii i różnorodności, rozkwita dzięki innowacyjnym projektom urbanistycznym i architektonicznym. Aktualnie trwa konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2023. Dwie spośród 35 nominowanych realizacji znajdują się w Bielsku-Białej. 

Nominacje na Najlepszą Przestrzeń Publiczną 2023 z Bielska-Białej: Rozbudowa Przedszkola nr 4 i Cavatina Hall

Wśród 35 wyjątkowych nominacji biorących udział w konkursie, aż dwie z nich znajdują się w urokliwym mieście Bielsko-Biała. Pierwszą z tych nominacji jest rozbudowa Przedszkola nr 4 przy ul. Kazimierza Wielkiego. Projekt ten stanowi doskonały przykład twórczego podejścia do rozwijania istniejącej przestrzeni w celu stworzenia lepszych warunków dla najmłodszych mieszkańców miasta.

Druga nominacja z Bielska-Białej to projekt Cavatina Hall, który wzbudza zachwyt swoją elegancją i funkcjonalnością. Budynek ten nie tylko przyciąga wzrok swoją architekturą, ale także oferuje nową przestrzeń kulturalną dla mieszkańców, wpływając pozytywnie na życie społeczności lokalnej.

Rozbudowa budynku Przedszkola nr 4 w Bielsku-Białej

Inwestycja usytuowana jest przy ul. Kazimierza Wielkiego 12. Jej celem było zwiększenie liczby miejsc przedszkolnych. Przedszkole nr 4 jest najnowocześniejszym przedszkolem tego typu w powiecie bielskim. Inwestycja objęła rozbudowę istniejącego budynku o sześć oddziałów. Rozbudowany, trzykondygnacyjny obiekt został połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem od strony ul. Kazimierza Wielkiego.
Nowa część posiada powierzchnię użytkową przekraczającą 1.900 m². W obiekcie znajdują się sale dydaktyczne z zapleczem sanitarnym, sale do zajęć indywidualnych, sale wykładowe i sale narad, blok żywieniowy oraz pomieszczenia techniczne dla obsługi. Budynek w rozbudowywanej części został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W salach przedszkolnych, jak i w całym przedszkolu, zadbano o nowoczesne wyposażenie i radosny wystrój – inspirowany najpopularniejszymi bajkami rysunkowymi, tworzonymi przez Studio Filmów Rysunkowych.
W ramach prac wykonany został plac zabaw oraz taras zewnętrzny. Plac posiada nowoczesne wyposażenie, zjeżdżalnie, drabinki, piaskownicę i inne zestawy zabawowe. Wiata rekreacyjna została wyremontowana, a teren wokół przedszkola zagospodarowany zielenią. Posadzone drzewa oraz niska i ozdobna roślinność świetnie komponują się z elegancką, drewniano-czarną elewacją. Stworzono również komfortowy parking z miejscami postojowymi dla samochodów. Powstało nowe ogrodzenie wokół całego kompleksu. Koszt inwestycji to prawie 14 mln złotych.

Cavatina Hall w Bielsku-Białej

To unikatowy w skali kraju projekt mixed-use, nagradzany za architekturę w Polsce i za granicą. Jego charakterystyczna, futurystyczna szklana kopuła – kryjąca świetnie wyposażoną i nagłośnioną salę koncertową – stała się już nowym znakiem rozpoznawczym miasta. Jest to także pierwszy obiekt tego typu w Polsce, który uzyskał międzynarodowy certyfikat prośrodowiskowy BREEAM.
Projekt w unikatowy sposób łączy funkcję biurową z kulturalną. Oprócz części biurowo-usługowej w obiekcie znajduje się wysokiej klasy studio nagrań oraz sala koncertowa na 1.000 osób, która z powodzeniem może również służyć do organizacji konferencji i prezentacji. Połączenie tych funkcji to swoista odpowiedź na zapotrzebowanie regionu.
Bielsko-Biała to jedno z najprężniej rozwijających się miast w Polsce z zapotrzebowaniem na wysokiej jakości obiekty o zróżnicowanej funkcji, jednocześnie to miasto, w którym – pomimo organizacji różnych festiwali muzycznych – brakowało do tej pory dużej sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia.

Proces Oceniania i Głosowania w Konkursie

Decyzje o nagrodach w konkursie podejmuje jury konkursowe, składające się z wybitnych członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Ich wiedza i doświadczenie stanowią gwarancję wyboru najbardziej inspirujących projektów, które rzeczywiście przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców Województwa Śląskiego.

Tradycją konkursu stało się również głosowanie publiczne, w którym każdy może wziąć udział. Wystarczy odwiedzić stronę internetową konkursu: https://npp.slaskie.pl/vote/project_28, by oddać swój głos na ulubiony projekt. Projekty z największą liczbą głosów zdobędą prestiżową Nagrodę Publiczności, co pozwoli na zaakcentowanie znaczenia opinii mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni publicznej.

foto. Cavatina Hall
foto. UM Bielsko-Biała

Źródło: UM Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry