Kaszel jest normalnym odruchem w walce z infekcjami lub nawet alergiami. Niestety, może być uporczywy i męczący np. w trakcie snu, wysiłku fizycznego lub może towarzyszyć w trakcie codziennych obowiązków. Drapanie i suchość w gardle może utrudnić mówienie lub zwykły śmiech. Na szczęście z pomocą przychodzą naturalne sposoby na kaszel, które kiedyś stosowały nasze babcie i brabacie. Nie musimy od razu biec do apteki po drogie lekarstwa. Warto spróbować tych tańszych, domowych. Uwierzcie, działają cuda !
Kaszel - jakie mogą być przyczyny ?
Kaszel jest częstym odruchem, który oczyszcza drogi oddechowe z czynników drażniących takich jak śluz, dym lub kurz. Kaszel ma na celu usunięcie tych cząstek i ułatwić oddychanie.
Infekcja górnych dróg oddechowych – to najczęstsza przyczyna kaszlu. Występuje w trakcie zwykłego przeziębienie lub grypy, wywołana przez wirusy i bakterie.
Palenie – jest częstą przyczyną kaszlu u dorosłych. ”Kaszel palacza” prawie zawsze jest kaszlem przewlekłym z charakterystycznym dźwiękiem.
Astma – występująca najczęściej u dzieci. W kaszlu astmatycznym słychać świszczący oddech, co ułatwia jego identyfikację.
Alergie – kaszel pojawia się, gdy układ odpornościowy reaguje na obcą substancję np. pyłki, jad pszczeli, sierść zwierząt domowych, kurz lub nawet pokarm.
Domowe sposoby na kaszel
PIJ DUŻO PŁYNÓW – Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia jest niezbędne dla osób z kaszlem lub przeziębieniem. Badania wykazały, że picie płynów w temperaturze pokojowej może złagodzić kaszel, katar i kichanie. Do takich napojów zaliczyć możemy:
– ciepłe herbaty ziołowe np. lipa lub woda. Koniecznie trzeba dodać do nich miód, cytrynę, imbir lub sok z malin. Zawierają potężna dawkę wit. C oraz skutecznie nawilżą podrażnione gardło, a także ułatwią odkrztuszanie i rozgrzeją.
– ciepłe mleko z masłem, czosnkiem lub miodem


KISIEL Z SIEMIENIA LNIANEGO – ma właściwosci nawilżające. Łagodzi uczucie drapania oraz wspomaga zwalczenie infekcji oraz suchego kaszlu.
Sposób przygotowania: Wsyp dwie łyżeczki mielonego siemienia lnianego do kubka (kupisz go w każdej aptece). Następnie zalej gorącą wodą i odstaw na ok. 15 minut.
SYROP Z CEBULI LUB BURAKA – jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na suchy jak i mokry kaszel. Cebula jak i burak działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie, oczyszczają górne drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny.
Sposób przygotowania syropu z cebuli: surową cebule pokrój na plasterki i dodaj do niej łyżkę cukru. Możesz podrasować miksturę dodając do niej cytrynę. Zamknij naczynie na kilkanaście godzin aż cebula puści soki. Gotowy syrop możesz podawać chorej osobie kilka razy na dzień.
Sposób przygotowania syropu z buraka: Buraka kroimy lub ścieramy na tarce i dodajemy cukier. Gotujemy na niewielkim ogniu przez ok. 20 min, do wypuszczenia soków. Powstały syrop należy schłodzić, po czym jest już gotowy do spożycia.


INHALACJE – wdychanie pary wodnej z dodatkiem olejków lub naparów z ziół. Możemy użyć do tego inhalatora lub wlać do miski gorącą wodę, dodać kilka kropli olejków np. eukaliptusowego, lawendowego lub sosnowego. Nachylamy się nad miską/garnkiem, a głowę przykrywamy ręcznikiem. Opary wdychamy przez ok. 15 minut. Można również przygotować inhalację z naparów ziół, np. z rozmarynu, kopru włoskiego, tymianku czy rumianku.
PŁUKANKI Z SOLĄ – łagodzą podrażnione gardło oraz redukują mokry kaszel i ból gardła. Sól ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Sposób przygotowania: Do szklanki ciepłej wody dodaj pół łyżeczki soli. Poczekaj aż roztwór nieco ostygnie. Płucz gardło kilka razy dziennie, do momentu aż kaszel się poprawi.
Powyższe sposoby powinny pomóc wam się rozprawić z kaszlem. Pamiętać trzeba jednak, że kaszel który utrzymuje się powyżej pięciu dni powinien być skonsultowany z lekarzem.