Dlaczego opłaca się inwestować w stare monety i banknoty?

Dlaczego opłaca się inwestować w stare monety i banknoty? Sprawdź!

Inwestowanie w numizmaty stanowi doskonałą alternatywę dla papierów wartościowych, lokat bankowych czy jednostek uczestnictwa w funduszach. Wielu potencjalnym inwestorom nie wydaje się opłacalne, jednak w praktyce pozwala osiągać duże zyski. Dlaczego warto ulokować wolne środki pieniężne w starych monetach i banknotach? Korzyści, jakie niesie inwestowanie w numizmaty, omawiamy w dalszej części artykułu.

Na czym polega inwestowanie w numizmaty?

Stare banknoty i monety mają swoją wartość, choć oczywiście nie wszystkie – podobnie jak innego rodzaju inwestycje rzeczowe. Należy więc szukać prawdziwych perełek, które pozwolą nam osiągać zyski. Jak właściwie wygląda proces inwestowania w numizmaty? Otóż nie jest on tak dynamiczny, jak inwestowanie w akcje, jednocześnie wymagając pewnego zaangażowania ze strony inwestora. Na początek decydujemy, jakie monety lub banknoty zakupimy. Nie jest to proste, jako że potrzebna będzie nam wiedza z zakresu monetaryzmu i historii, jednak możemy też poprosić o pomoc wykwalifikowanego doradcę. 

Następnie odsprzedajemy numizmaty, ale należy to zrobić w taki sposób, aby osiągnąć przychód. Na tym właśnie polega ten rodzaj inwestycji, a więc nie można podejmować decyzji pochopnie ani pod wpływem emocji, czekając na odpowiedni moment. 

Warto skorzystać z profesjonalnej wyceny, z której szczegółami można zapoznać się na stronie: https://aukcje.numimarket.pl/numizmatyka-bielsko-biala/ . Monety i banknoty sprzedamy prywatnemu inwestorowi, ale istnieje też możliwość oddania ich do skupu. W drugim przypadku pieniądze otrzymamy w krótszym czasie, mamy też pewność, że wycena numizmatów będzie przeprowadzona w sposób rzetelny.

Czy numizmatyka jest opłacalnym zajęciem? Dowiedz się!

Czy warto inwestować w stare monety i banknoty?

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, czy lokowanie środków pieniężnych w starych monetach i banknotach może przynieść korzyści finansowe? Odpowiedź brzmi: tak, ale do tej inwestycji trzeba się dobrze przygotować. Potrzebna będzie nam wiedza merytoryczna, trzeba również na bieżąco śledzić rynek. Nie działa on tak dynamicznie, jak rynek papierów wartościowych, ale nie oznacza to, że panuje na nim stagnacja. W numizmaty warto zainwestować, ponieważ:

  • pozwalają zdywersyfikować portfel inwestycyjny, co jest istotne, jeśli znajdują się w nim wyłącznie nisko dochodowe produkty albo obarczone bardzo wysokim poziomem ryzyka,
  • umożliwiają osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu,
  • dobrze chronią kapitał przed inflacją,
  • rzadko spotykamy się ze spekulacją czy hazardem na rynku numizmatycznym.

Czy inwestowanie w numizmaty jest dla każdego?

Rynek numizmatów jest stosunkowo hermetyczny, co oznacza, że nie działa na nim tak dużo osób, jak np. na rynku akcji. Nie jest to przypadek, gdyż tego rodzaju inwestycje zdecydowanie nie są dla każdego. Mogą na nich skorzystać wyłącznie osoby cierpliwe, które nie skupiają się na krótkookresowych zyskach. Numizmaty z pewnością nie są dla tych, których inwestycje przypominają raczej spekulację albo hazard. Wręcz przeciwnie – tutaj każda decyzja musi być dobrze przemyślana, przeanalizowana. 

Z reguły inwestorzy posiadają dużą wiedzę merytoryczną w zakresie numizmatyki, która pomaga im podejmować właściwe kroki. Ten rynek nie jest jednak jedynym, który wymaga odpowiedniego przygotowania – takie same należy poczynić, gdy zamierzamy zakupić papiery wartościowe albo ulokować środki w jednostkach uczestnictwa. Inwestorzy mają możliwość skorzystania z pomocy specjalistów, którzy staną się ich doradcami. Polski rynek numizmatów nie jest w tym zakresie mocno rozwinięty, jednak sporo zawodowych inwestorów korzysta ze wsparcia profesjonalistów z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem zawodowym. 

Zdecydowanie lepszy start mają osoby, które wchodzą w posiadanie kolekcji bez konieczności inwestowania, a więc np. w drodze dziedziczenia albo darowizny. Nie są to częste przypadki – najczęściej dziedziczymy zaledwie kilka cennych monet albo banknotów, a resztę musimy sfinansować we własnym zakresie. Warto jednak zacząć od zainwestowania w cenniejsze okazy, nie skupiając się na ilości. Sprawdzimy w ten sposób, czy numizmaty rzeczywiście są inwestycją dla nas. 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry