Diecezja Bielsko-Żywiecka Ma Sześciu Nowych Kapłanów [FOTO]

W katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej w sobotę 27 maja bp Roman Pindel udzielił święceń prezbiteratu 6 diakonom diecezji bielsko-żywieckiej.

Nowi kapłani diecezji Bielsko-Żywieckiej

Eucharystię w katedrze św. Mikołaja razem z biskupem Romanem Pindlem i biskupem Piotrem Gregerem po raz pierwszy w życiu sprawowali nowo wyświęceni kapłani, których rocznicowymi patronami na drodze seminaryjnej formacji byli bł. Michał Tomaszek oraz z bł. Zbigniew Strzałkowski. Przy ołtarzu stanęli także proboszczowie rodzinnych parafii neoprezbiterów, proboszczowie parafii praktyk duszpasterskich, wychowawcy seminaryjni. W katedralnej świątyni modlili się rodzice nowych kapłanów, bliscy i przyjaciele.

– Nasi Diakoni przez sześć lat stawali się uczniami Jezusa Chrystusa, wpatrując się przy tym we wzór życia patronów ich rocznika, błogosławionych Michała i Zbigniewa, franciszkanów konwentualnych, którzy zginęli jako męczennicy 9 sierpnia 1991 roku w górskiej miejscowości o nazwie Pariacoto w dalekim Peru. – mówił w homilii biskup Pindel przywołując okoliczności duszpasterskiej posługi i męczeńskiej śmierci męczenników zamordowanych przez bojowników maoistowskiej organizacji Świetlisty Szlak.

Zwrócił się do kandydatów na kapłanów. W swoim posługiwaniu miejcie w pamięci zaangażowane życie i świadectwo wiary aż do przyjęcia śmierci dwóch patronów Waszego rocznika. Początkiem ich świętego życia było poszukiwanie ich specyficznego powołania w powołaniu. Wpierw więc zdecydowali się na pracę misyjną w trudnych warunkach, gdy inni z obawy o swoje życie opuścili Pariacoto. Michał i Zbyszek oddali serce tym ubogim mieszkańcom peruwiańskich gór i pozostali z nimi, choć przeczuwali zagrożenie i możliwość poniesienia śmierci

W obrzędzie święceń kandydaci do kapłaństwa przyrzekli m.in. posłuszeństwo biskupowi i jego następcom oraz prowadzenia życia „zgodnie z tajemnicą Pańskiego krzyża”. W czasie śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych, wyświęcani, modląc się, przyjęli postawę prostracji, polegającą na leżeniu krzyżem przed ołtarzem. W kulminacyjnym momencie obrzędu biskup w ciszy nałożył na diakonów ręce i odmówił nad nimi modlitwę święceń. Także pozostali duchowni nałożyli na przyjmujących święcenia ręce, przekazując w ten sposób władzę kapłańską.

Po przywdzianiu szat liturgicznych ręce prezbiterów zostały namaszczone krzyżmem świętym. Biskup podał także każdemu z nich chleb na patenie i wino z wodą w kielichu i przekazał znak pokoju. Nowo wyświęceni podeszli do ołtarza, by celebrować swoją pierwszą Eucharystię.

Na koniec neoprezbiterzy podziękowali za dar święceń kapłańskich oraz wszystkim za obecność w tym ważnym dla nich momencie życia. Słowa wdzięczności usłyszeli także rodzice:


– Dziękujemy naszym rodzicom w pierwszej kolejności za dar życia, za dar wychowania. Dziękujemy za to że nasze domy stały się miejscem gdzie wzrastało nasze powołanie, siły się pierwszym seminarium które nas kształtował – mówił przedstawiciel nowo wyświęconych.

Do sobotniego wydarzenia neoprezbiterzy przygotowywali się przez sześć lat formacji seminaryjnej w Krakowie od 2017 roku. Przyjętych zostało wówczas 36 kleryków z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko–żywieckiej. Dzisiaj rocznik liczy 15 osób. Przygotowania do święceń prezbiteratu trwały sześć lat. Był to czas wypełniony modlitwą, studiami na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz wieloma praktykami duszpasterskimi. Funkcję rektora seminarium sprawował na początku formacji ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski, obecny biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Następnie, przez okres trzech i pół roku funkcję rektora piastował ks. dr Andrzej Tarasiuk. Od lipca 2022 roku rektorem krakowskiego seminarium jest ks. dr Michał Kania.

Przez ostatni rok diakoni odbywali roczne praktyki w parafiach, katechizując, głosząc słowo Boże i wspomagając tamtejszych duszpasterzy. Do końca roku szkolnego neoprezbiterzy pozostaną na tych placówkach. Przed wakacjami otrzymają dekrety biskupa kierujące ich do nowych parafii.

Kapłani wyświęceni 27 maja 2023 roku:

Ks. Michał Juraszczyk
Pochodzi z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Stanisława BM w Andrychowie.

Ks.Krzysztof Kawik
Pochodzi z parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy.

Ks. Mateusz Kuryło
Pochodzi z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku-Białej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii świętych Piotra i Pawła w Skoczowie.

Ks. Bartłomiej Pluta
Pochodzi z parafii św. Marcina Biskupa w Lesznej Górnej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.

Ks. Adam Płonka
Pochodzi z parafii św. Macieja Apostoła w Bielanach. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej.

Ks. Szymon Trzepaczka
Pochodzi z parafii św. Stanisława BM w Andrychowie. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

foto/źródło: Diecezja bielsko-żywiecka

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry