Diecezja Bielsko-Żywiecka ma sześciu nowych diakonów [FOTO]

nowi diakoni w diecezji bielsko-żywieckiej

W katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej w poniedziałek 8 maja bp Roman Pindel udzielił święceń diakonatu 6 alumnom diecezji bielsko-żywieckiej. „Na powołanie Boga odpowiadajcie odważnie, ufając w Boże prowadzenie Kościoła i Jego posługiwanie się Wami do końca Waszego życia” -wezwał bp Roman Pindel

Nowi diakoni diecezji Bielsko-Żywieckiej

Bp Roman Pindel w czasie homilii przywołał postać patrona tego rocznika św. Pawła II. Zachęcił, by doskonalili w sobie przede wszystkim serce do tego, by jak ich patron być zawsze gotowym do głoszenia ewangelii. Podał również przykład życia świętego papieża, który 21 czerwca 1963 roku odpowiedział „tak” na pytanie, czy przyjmuje wybór na Stolicę Piotrową.

„Przyjął wybór posłuszny Bogu, zdając sobie sprawę, że patrząc po ludzku nie jest w stanie podjąć czekających go trudnych wyzwań. Według ludzkich strategii był na straconej pozycji”

Zwrócił się do kandydatów na diakonów. „Pierwsze wasze posługiwanie, także w parafii, do której zostaniecie posłani, koncentrować się będzie na ewangelizacji, głoszeniu słowa Bożego i katechezie. Doskonalcie w sobie przede wszystkim serce do tego, by być jak Paweł VI zawsze gotowym do głoszenia ewangelii”

Święcenia odbyły się poprzez nałożenie rąk biskupa i modlitwę. Wcześniej kandydaci na diakonów złożyli przyrzeczenia celibatu oraz posłuszeństwa biskupowi. Zobowiązali się także do codziennej modlitwy brewiarzowej. Diakoni otrzymali stułę diakońską oraz dalmatykę. Na znak posłania do głoszenia Dobrej Nowiny biskup podał kandydatom do kapłaństwa księgę słowa Bożego oraz przekazał pocałunek pokoju.

Na koniec bogatej w znaki liturgii przedstawiciel nowo wyświęconych diakonów Adam Bajorek wypowiedział słowa wdzięczności pod adresem biskupów, przełożonych, rodziny oraz księży z rodzimych parafii.

„Szczególnie pragniemy podziękować naszym rodzicom. To wy na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu stworzyliście z naszych domów środowiska komunii, wieczerniki modlitwy, autentyczne szkoły Ewangelii oraz małe Kościoły domowe. W murach naszych domów uczyliśmy się Boga, życia i człowieka. Możemy dzisiaj w kontekście naszych domów rodzinnych powtórzyć, tak jak w jednej Beskidzkiej pieśni ludowej: chociaż byś przeszedł cały świat, nie znajdziesz piękniejszego” – podkreślił, prosząc w imieniu nowo wyświeconych diakonów o modlitwę.

Klerycy, którzy przystąpili sobotę do święceń diakonatu, rozpoczęli formację w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym w 2018 roku. Przygotowania do święceń trwały 5 lat i były wypełnione modlitwą i studiami na UPJPII w Krakowie oraz licznymi praktykami duszpasterskimi. Od czwartego roku odpowiedzialnym za rocznik został wicerektor seminarium ks. Sławomir Kołata. Ojcem duchownym był ks. Bogusław Kastelik. Tydzień przed święceniami diakonatu, klerycy rozpoczęli sześciodniowe rekolekcje w milczeniu.

Nowi diakoni w diecezji bielsko-żywieckiej to: 

  • Adam Bajorek z parafii św. Klemensa w Ustroniu,
  • Kacper Biłyk z parafii św. Floriana w Żywcu Zabłociu,
  • Piotr Kania z parafii Miłosierdzia Bożego w Miliardowicach,
  • Dominik Opyrchał z parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej,
  • Szymon Pawlus z parafii św. Floriana w Żywcu Zabłociu
  • Piotr Talik z parafii Imienia NMP w Kamesznicy.

foto. diecezja bielsko-żywiecka

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Jarmark Św. Wita 2024 w Żywcu

Jarmark Świętego Wita, będący Ogólnopolskim Festiwalem Smaków, to coroczna impreza, która przyciąga miłośników tradycyjnych polskich produktów i rękodzieła z całego

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt