Diecezja Bielsko-Żywiecka ma nowych 420 lektorów

foto: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Biskup Piotr Greger udzielił błogosławieństwa 420 nowym lektorom z diecezji bielsko-żywieckiej. Uroczystość odbyła się 25 listopada 2023 roku w kościele pw. NSPJ w Bielsku-Białej. To ważne wydarzenie związane z Liturgiczną Służbą Ołtarza (LSO), której członkowie mają szczególną misję w Kościele. Biskup podkreślił, że czytanie Słowa Bożego to służba z powołania, a nowi lektorzy mają za zadanie przekazywać Bożą prawdę.

420 nowych lektorów w diecezji bielsko-żywieckiej

Biskup Piotr Greger w swojej homilii przypomniał słowa Jezusa, który nauczał swoich uczniów służby braciom. Współczesne społeczeństwo niekoniecznie utożsamia się z pojęciem służby, często je kojarząc z podporządkowaniem i posłuszeństwem. Jednakże, służba w kontekście LSO ma głębokie znaczenie – lektorzy pełnią ważną rolę w liturgii, przekazując Słowo Boże wiernym.

Biskup podkreślił, że rola lektora nie ogranicza się jedynie do czytania tekstów Biblii. Kluczowym elementem jest wsłuchiwanie się w Słowo Boże, ponieważ od tego zależy szczęście i zbawienie człowieka. Lektorzy powinni być pierwszymi słuchaczami Bożego przesłania, by móc je przekazać innym w sposób odpowiedzialny i zrozumiały.

Biskup zachęcił nowych lektorów do traktowania swojej roli jako ścieżki do zdobywania świętości. Przekazywanie Słowa Bożego jest hołdem składanym Bogu i służbą bliźnim. Lektorzy głoszą Bożą prawdę, nie samych siebie, i powinni być odpowiedzialni za prawidłowe przekazywanie Słowa Bożego.

Podczas uroczystości, obecny był formularz o powołaniach kapłańskich. Biskup wyraził nadzieję, że niektórzy z nowych lektorów rozważą tę drogę, zostając kapłanami. To ważne przypomnienie o potrzebie nowych powołań w Kościele.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt