Zima to szczególnie wymagająca pora roku. Trudne warunki atmosferyczne powodują, że utrzymanie porządku i bezpieczeństwa dachu płaskiego jest dużym wzywaniem. Poznając wcześniej zasady pielęgnacji można zapewnić lepszą ochronę i bezpieczeństwo nawet w najtrudniejszą zimę.
Obciążenie dla konstrukcji
Częste opady śniegu tworzą grubą pokrywę na dachu płaskim. W przeciwieństwie do stromych dachów, w tym przypadku śnieg samoczynnie nie osuwa się na ziemię. Jeśli opady są intensywne, a śniegu zbiera się coraz więcej jego waga zagraża bezpieczeństwu konstrukcji (według szacunków, 15 cm śniegu może ważyć nawet 50kg na każdym m2, a jeśli jest mokry lub zmrożony waży nawet więcej). Nie można więc czekać aż stopnieje. Mimo, że w większości przypadków, zarówno konstrukcja dachu, jak i budynku przygotowane są na większe obciążenie, to obowiązkiem właściciela budynku jest zadbanie o jego bezpieczeństwo.
Topniejący śnieg zagrożeniem dla dachu płaskiego
Nie tylko zalegający na dachu śnieg stanowi realne zagrożenie dla konstrukcji dachu. Jeśli nie zostanie on usunięty przed nadejściem gwałtownego ocieplenia, może on zacząć szybko topnieć. To z kolei trudny egzamin dla systemu hydroizolacyjnego oraz dla wydolności systemu odwodnieniowego zastosowanego przy budowie dachu płaskiego. W przypadku, gdy zastosowane rozwiązania okażą się niedrożne lub hydroizolacja nie będzie wykonana poprawnie, woda może przedostawać się do budynku. W efekcie tego mogą tworzyć się zacieki na elewacji albo może dojść do zawilgocenia termoizolacji czy murów. Co więcej, jeśli woda przedostająca się do warstw izolacyjnych będzie zamarzać i rozmarzać, może tworzyć nieszczelności w hydroizolacji i na jej połączeniach z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi budynku (np. ściany). Z tego też względu, chcąc uniknąć wysokich kosztów napraw po sezonie zimowym, warto regularnie dbać o usuwanie śniegu z dachu.
Zabezpiecz przed zimą
Doskonałym sposobem na uniknięcie zniszczeń powodowanych niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi jest zadbanie o dach przed zimą. Przede wszystkim należy sprawdzić czy na dachu płaskim nie pojawiły się jakiekolwiek uszkodzenia czy nieszczelności. Przerwanie ciągłości materiału może powodować przeciekanie dachu, co zimą będzie szczególnie uciążliwe i trudne do usunięcia. Dach płaski można zabezpieczyć przy pomocy membrany płynnej żywicznej. Położona na całej powierzchni dachu płaskiego (jeszcze przed instalacją blachy) będzie stanowiła doskonałą ochronę przed dostępem wody opadowej i topniejącego śniegu. Warstwę ochronną można aplikować także po ukończeniu budowy. Również po latach od budowy dachu płaskiego będzie stanowiła ona doskonałą ochronę.
Niezależnie od tego czy zastosowano różnego rodzaju metody ochrony dachu płaskiego przed sezonem zimowym, niezbędne jest systematyczne kontrolowanie stanu dachu oraz usuwanie z niego nadmiaru śniegu – zwłaszcza gdy opady są dość intensywne. Tylko w ten sposób redukuje się ryzyko zagrożeń związanych z zaleganiem pokrywy śnieżnej na dachu i nadmiernego obciążenia konstrukcji całego budynku.