Czy w Gminie Jasienica są źródła geotermalne? Wkrótce rozpoczną się wiercenia.

źródła geotermalne w grodźcu
foto. UG Jasienica

Wójt Gminy Jasienica uroczyście przekazał firmie Exalo Drilling S.A. działkę w Grodźcu jako teren, na którym zostanie wykonany odwiert. Celem tej inwestycji jest poszukiwanie ciepłych i leczniczych źródeł geotermalnych, które przyczynią się do powstania basenów z ciepłą i leczniczą wodą oraz budowy kompleksu turystyczno-rekreacyjno-rehabilitacyjnego.

Starania Wójta Janusza Pierzyny - Od marzeń do realizacji

Wójt Janusz Pierzyna od dawna marzył o odkryciu ciepłych źródeł geotermalnych na terenie Gminy Jasienica. Już w 1999 roku zlecił profesorowi Julianowi Sokołowskiemu wykonanie opracowania dotyczącego występowania ciepłych wód na tym obszarze. Z analizy wynikało, że teren Grodźca może kryć największe złoże wód geotermalnych w okolicy. Z tą wiedzą wójt doprowadził w 2004 r. do zakupu w Grodźcu działki o powierzchni około 5,5 hektara.

Dopiero w 2017 roku, po certyfikacji projektu, możliwe stało się wpisanie go w Projekt Rządowy. Dzięki temu zaś w 2021 roku, wójt Janusz Pierzyna pozyskał z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej środki w kwocie 14 866 786 zł na wykonanie odwiertu.

Jeszcze w 2022 r. przed przystąpieniem do przeprowadzenia odwiertu, została wybrana firma ekspercka, pełniąca rolę Inżyniera Kontraktu, która w imieniu Gminy Jasienicy nadzoruje specjalistyczne prace związane z inwestycją i poszukiwaniem ciepłych źródeł. Bazując na uzyskanych danych z badań geofizycznych i wykonanych testach w otworze, a także na wynikach badań laboratoryjnych z uzyskanych rdzeni wiertniczych i próbek, właśnie Inżynier Kontraktu opracuje dokumentację hydrogeologiczną. Tak skompletowany materiał będzie stanowić podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację.

8 marca wójt Janusz Pierzyna podpisał umowę na wykonanie odwiertu z firmą Exalo Drilling S.A., z kolei 31 lipca uroczyście przekazano działkę w Grodźcu firmie Exalo Drilling S.A. jako teren, na którym zostanie wykonany odwiert już w najbliższym czasie. 

Wykorzystanie ciepłych źródeł - Jasienicki Kurort Zamkowy

Odkrycie ciepłych źródeł geotermalnych w Grodźcu otwiera wiele możliwości rozwoju dla Gminy Jasienica. W perspektywie realizacji odwiertu planowana jest budowa kompleksu turystyczno-rekreacyjno-rehabilitacyjnego, który będzie stanowił unikalne miejsce wypoczynku i leczenia. Odkrycie gorącej wody geotermalnej stwarza szanse na stworzenie basenów z ciepłą i leczniczą wodą, co będzie wspaniałym uzupełnieniem projektu Jasienickiego Kurortu Zamkowego.

Warto zauważyć, że ciepła woda z odwiertów może być także wykorzystana do ogrzewania domów i obiektów użyteczności publicznej w całym rejonie. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które przyczyni się do zrównoważonego rozwoju regionu i ochrony środowiska.

Odkrycie ciepłych źródeł geotermalnych w Grodźcu staje się wielkim krokiem w rozwoju Gminy Jasienica. Realizacja odwiertu pozwoli na wykorzystanie tych bogactw natury w celu stworzenia kompleksu turystycznego i rekreacyjnego, a także zmniejszenia kosztów energii poprzez wykorzystanie ciepłej wody do ogrzewania. Długoletnie starania Wójta Janusza Pierzyny wreszcie zostają nagrodzone, a Gmina Jasienica ma szansę na przyszłość pełną możliwości i dobrobytu.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Źródło: UG Jasienica

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry