Czy Jezioro Żywieckie zostanie odmulone? Wystosowano oficjalne pismo do premiera.

Jezioro Żywieckie od lat jest tematem dyskusji i kontrowersji. Wpływa na to nie tylko jego wyjątkowa uroda, ale także ważna funkcja retencyjna i turystyczna. Premier Mateusz Morawiecki w lipcu 2020 roku obiecał wielkie inwestycje związane z odmuleniem jeziora. Jednak, do chwili obecnej, mieszkańcy Żywiecczyzny mają wrażenie, że niewiele zostało zrobione.

Dlaczego odmulenie Jeziora Żywieckiego jest konieczne?

Jezioro Żywieckie, od początku swojej eksploatacji, gromadzi osady na swoim dnie. To naturalny proces, który powoduje zamulenie akwenu. Zamulone jezioro ma wiele negatywnych skutków, w tym utratę retencji wód powodziowych. W przypadku nagłych opadów deszczu, istnieje ryzyko powodzi, które mogą zagrażać mieszkańcom okolicznych terenów.

Jezioro Żywieckie to również istotny element turystyczny Podbeskidzia i Polski. Przyciąga turystów swoją urodą i możliwościami rekreacji. Odmulenie jeziora mogłoby jeszcze bardziej rozwinąć jego turystyczny potencjał, przyciągając większą liczbę odwiedzających.

Małgorzata Pępek wystosowała interpelacje do Mateusza Morawieckiego

Podczas kampanii wyborczej w lipcu 2020 roku, premier Mateusz Morawiecki zapowiadał wielkie inwestycje związane z akwenem. Mówił o zmianach, które miałyby uczynić Jezioro Żywieckie nie tylko turystyczną perełką Podbeskidzia, ale także Polski. Jednak, w późniejszym czasie okazało się, że zostanie odmulone jedynie 10 hektarów, co stanowi zaledwie 10% powierzchni jeziora.

W celu wyjaśnienia sytuacji i rozwiania wątpliwości, Małgorzata Pępek wystosowała interpelacje do Premiera z kilkoma kluczowymi pytaniami dotyczącymi odmulenia Jeziora Żywieckiego.

1. Na jakim etapie jest realizacja odmulenia Jeziora Żywieckiego?
2. Jakie działania zostały podjęte w tej sprawie od 2015 r. do chwili obecnej?
3. Kiedy należy spodziewać się odmulenia zbiornika i przywrócenia jego retencji?
4. Skąd zamierzają Państwo pozyskać pieniądze na zrealizowanie tego zadania?
5. Czy zapowiadane przez Pana Premiera, podczas ubiegłorocznej wizyty w Żywcu, odmulenie 10% powierzchni jeziora w całości finansowana zostanie z Krajowego Planu Odbudowy?
6. Jeżeli Polska nadal nie otrzyma środków finansowych z KPO, to z jakiego źródła przedsięwzięcie zostanie zrealizowane?

Mieszkańcy Żywiecczyzny z niecierpliwością oczekują odpowiedzi na te pytania, aby dowiedzieć się, jakie są konkretne plany i terminy dotyczące odmulenia Jeziora Żywieckiego.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry