Czerwony Szlak na Pilsko z Przełęczy Glinne – Najłatwiejsza trasa

Pilsko
foto: FB Pilsko

Pilsko, książę Beskidów, to góra, która przyciąga turystów swoją majestatyczną urodą i niezwykłymi widokami. Jest drugim co do wysokości szczytem w polskich Beskidach, ustępując tylko Babiej Górze. To miejsce oferuje nie tylko ciszę i spokój, ale także szereg malowniczych szlaków, z których dzisiaj przyjrzymy się Czerwonemu, z Przełęczy Glinne. To może nie być najkrótsza trasa, ale na pewno jest najłatwiejsza i obfitująca w widoki.

Pilsko - Cisza i Majestat Beskidów

Pilsko, góra otoczona tajemnicą, to symbol Beskidów. Położone na granicy Polski i Słowacji, to idealne miejsce dla tych, którzy pragną uciec od miejskiego zgiełku i poczuć się blisko natury. Szlaki wiodące na Pilsko oferują wiele opcji, ale dziś skupimy się na Czerwonym Szlaku z Przełęczy Glinne. Jest to wyjątkowy szlak, który mimo swojej długości i wysokości, jest doskonale dostępny dla turystów o różnym poziomie zaawansowania.

Pilsko
foto: FB Schronisko na Hali Miziowej

Przebieg Trasy - Czerwonym Szlakiem na Pilsko

Twoja wędrówka na Pilsko rozpoczyna się na granicznej Przełęczy Glinne. Tam, na małym parkingu, pozostawiasz swój samochód, a następnie przechodzisz przez ulicę, by wkraczać na Czerwony Szlak, który będzie Cię prowadzić wzdłuż polsko-słowackiej granicy. Początkowo szlak jest łagodny, ale po kilkunastu minutach marszu trasa staje się coraz bardziej stroma, a Ty szybko nabierasz wysokości.

Po około godzinie wymagającej wędrówki wyjdziesz z gęstego lasu. Docierasz do rozwidlenia szlaków niebieskiego i czerwonego. W tym momencie kontynuujesz wędrówkę szlakiem niebieskim, podczas gdy czerwony prowadzi na Halę Miziową. 

Trasa wciąż prowadzi stromo w górę, ale widoki wynagradzają wszelki trud. Powoli zza drzew zaczynają wyłaniać się majestatyczne szczyty Tatr, obiecując Ci niezapomniane widoki. Kierujesz się w stronę Góry Pięciu Kopców.

Gdy dotrzesz na Górę Pięciu Kopców, przekroczysz granicę polsko-słowacką. Teraz kierujesz się w lewo, zielonym szlakiem w kierunku szczytu Pilsko. Ten odcinek jest rozległy i płaski, co pozwala Ci cieszyć się fantastycznymi panoramami. Przy dobrej widoczności możesz podziwiać Tatry, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki oraz Małą Fatrę.

Powrót przez Halę Miziową

Po osiągnięciu szczytu Pilsko, czas na powrót. Kierujesz się ponownie zielonym szlakiem w stronę Góry Pięciu Kopców. Następnie idziesz niebieskim szlakiem w kierunku schroniska na Hali Miziowej. To idealne miejsce na krótki postój i posiłek.

Warto wspomnieć, że zimą na północnych stokach Pilsko działają wyciągi narciarskie, co czyni to miejsce atrakcyjne również dla miłośników narciarstwa. Jednak zimą, jak zawsze, należy zachować ostrożność i czujność na szlakach.

Po odpoczynku w schronisku, przecinasz wyciąg narciarski i kierujesz się czerwonym szlakiem wiodącym przez las w kierunku Przełęczy Glinne, kończąc swoją niesamowitą podróż na Pilsko.

Podsumowanie

Pilsko to klejnot Beskidów, który przyciąga turystów swoją urodą i spokojem. Wędrówka czerwonym szlakiem z Przełęczy Glinne to doskonały sposób na poznanie tego magicznego miejsca. Chociaż trasa może być wymagająca, to zapierające dech w piersiach widoki na szczytach i majestatycznych Tatrach wynagradzają wszelki trud. Pilsko jest miejscem, do którego turystyczny wracają chętnie, i z pewnością zrozumiesz dlaczego po pierwszej wizycie.

Niezależnie od pory roku, Pilsko oferuje coś wyjątkowego. Bądź gotów, aby wyruszyć na wędrówkę i odkryć piękno Beskidów.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry