Co powstanie w miejscu niedawno zamkniętej stacji paliw Circle-K w Bielsku-Białej?

foto. google street view

W ciągu ostatnich kilku miesięcy, mieszkańcy Bielsko-Białej byli świadkami zamykania jednej z najstarszych stacji paliw w mieście, która przez lata działała pod szyldem różnych koncernów, w tym ostatnio Circle-K. Aktualnie, po zakończeniu umowy dzierżawy, miasto posiada pełną kontrolę nad nieruchomością i stoi przed szansą wprowadzenia nowej ery na skrzyżowaniu ulic Partyzantów i Michałowicza.

Historia i spór prawny stacji paliw Circle-K

Stacja paliw, początkowo należąca do koncernu Statoil, miała bogatą historię jako jedna z pierwszych w mieście – istniała od połowy lat 90. Ostatnio, działając pod szyldem Circle-K, stacja zakończyła działalność z powodu braku porozumienia w sprawie umowy dzierżawy z miastem.

W latach 1994-2020 – teren był dzierżawiony spółce Centrum Batory. Od 2021 roku miejscem ponownie zarządza miasto. Po wygaśnięciu umowy dzierżawy, miasto próbowało negocjować nowe stawki czynszu za korzystanie z nieruchomości. Niestety, nie udało im się osiągnąć porozumienia. W rezultacie gmina zdecydowała się na wykonanie operatu dzierżawy gruntu pod stacją benzynową, aby ustalić realną stawkę opłaty. W odpowiedzi na to, w 2022 roku koncern paliwowy skierował sprawę do Sądu Okręgowego w Katowicach. 

W pozwie przeciwko gminie Circle-K kwestionuje wysokość naliczanej opłaty za bezumowne korzystanie z gruntów gminnych. Dodatkowo, koncern domaga się kwoty 2,5 mln złotych tytułem nakładów poniesionych przez poprzedniego właściciela – spółkę Statoil Polska, związanych z: budową stacji paliw wraz z towarzyszącymi usługami, budową podziemnego zbiornika gazu płynnego LPG wraz z instalacją paliwową, punktem piekarniczym, myjnią oraz komorą mroźniczą.

Plany na przyszłość - nowa stacja paliw

18 października nieruchomość została wydana gminie, otwierając nowe perspektywy dla jej zagospodarowania. Zgodnie z obowiązującymi dokumentami, teren jest przeznaczony pod usługi, z wykluczeniem zabudowy mieszkaniowej lub dyskontu spożywczego. Miasto nie planuje sprzedaży tego gruntu, a rozważa wydzierżawienie nieruchomości na 10 lat, co ma być zatwierdzone na sesji Rady Miejskiej 23 listopada. 

CZYTAJ TAKŻE:

Nowy dzierżawca zostanie wyłoniony poprzez przetarg, a decydującym kryterium będzie prowadzenie stacji paliw wraz z usługami towarzyszącymi – nie koniecznie pod tym samym szyldem jak wcześniej.

Źródło: bielsko.biala.pl / lubbie.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt