Cisiec: Jubileusz 50-lecia budowy ,,Kościoła Jednej Doby”.

cisiec jubileusz budowy kościoła

Już w najbliższą sobotę 5 listopada w kościele parafialnym pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Ciścu obędą się uroczystości jubileuszowe. O 11:30 pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla zostanie odprawiona Msza Święta w intencji budowniczych i dobrodziejów kościoła. przed cisiecką świątynią nastąpi uroczyste otwarcie stałej wystawy plenerowej pt. „Kościół jednej doby.  Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Świątynia, która stała się symbolem nie tylko głębokiej wiary miejscowych górali, ale także patriotyzmu. „Kościół Jednej Doby” stanowi symbol walki z panującym wówczas systemem władzy o prawa do samostanowienia, do podmiotowości obywatelskiej, a nade wszystko walki o wolność w wyrażaniu swoich poglądów religijnych, społecznych czy obywatelskich
W okresie komunizmu Kościół katolicki był zwalczany przez władze na wiele sposobów. Przejawiało się to m.in. w utrudnianiu odbudowy kościołów zniszczonych podczas wojny oraz w piętrzeniu przeszkód podczas prób uzyskania pozwoleń na wznoszenie nowych świątyń. Decyzje odmowne uzasadniano brakiem materiałów budowlanych lub wystarczającą liczbą kościołów na danym terenie. Jednocześnie wiara była impulsem dla wielu inicjatyw społecznych powstających pod patronatem Kościoła katolickiego oraz fundamentem dla buntu i oporu wobec totalitarnej władzy. W Ciścu polem konfliktu między lokalną społecznością a aparatem władzy komunistycznej była budowa kościoła we własnej miejscowości, zainicjowana ze względu na kilkukilometrową odległość od dotychczasowego kościoła parafialnego w Milówce. Wobec braku oficjalnej zgody Wydziału do Spraw Wyznań Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach na budowę świątyni mieszkańcy Ciśca, czyli górale żywieccy, uważani za nieugiętych w wierze, nieprzejednanych i skłonnych w imię katolicyzmu do największych poświęceń, zdobyli się na akt obywatelskiego nieposłuszeństwa. W ciągu jednej doby – 5 listopada 1972 r. – mieszkańcy Ciśca wybudowali zasadniczą część swojego kościoła. Przykład Ciśca obrazuje politykę władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w odniesieniu do Kościoła katolickiego, a także formy represji stosowane przez państwo wobec nieposłusznych obywateli. Dla mieszkańców budowa kościoła stała się jedną z najważniejszych spraw, bezpośrednio rzutującą na pozostałe sfery codziennego życia. Mnogość relacji zebranych od uczestników budowy pozwala na dokładne przedstawienie jej przebiegu oraz ukazanie represji, z którymi spotykała się lokalna społeczność.

Źródło/foto. Gmina Węgierska Górka

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry