Bp. Roman Pindel obchodził 40 lat kapłaństwa

„40 lat minęło jak jeden dzień” – napisał w mediach społecznościowych bp Roman Pindel, który 22 maja 2023 r. w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach dziękował za dar i tajemnicę kapłańskiej posługi. Biskup bielsko-żywiecki przewodniczył Eucharystii we wspólnocie kolegów rocznikowych. W modlitwie polecano zmarłych kolegów oraz rodziców. Kazanie wygłosił ks. inf. Jakub Gil.

Roman Pindel urodził się 18 listopada 1958 w Oświęcimiu. Pochodzi z Wadowic. Związany jest z parafią św. Piotra Apostoła, a wcześniej z najstarszą wadowicką wspólnotą parafialną – Ofiarowania NMP. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie.

W latach 1977-1983 przygotowywał się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1983 r. w katedrze na Wawelu. Udzielił mu ich kard. Franciszek Macharski, ówczesny metropolita krakowski.

W 1990 roku obronił doktorat z zakresu biblistyki. W 2001 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego, a w 2005 roku uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych.

W 1986 został wykładowcą Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Na uczelni pełni funkcję kierownika Katedry Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki. W latach 2004-2011 był ojcem duchownym krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a w latach 2011-2013 jego rektorem. W 2013 roku został wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce.

16 listopada 2013 otrzymał nominację na biskupa diecezji bielsko-żywieckiej. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 2014 w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Jego zawołaniem biskupim są słowa: Verbum Vitae continentes (Trzymajcie się mocno Słowa Życia).

W Konferencji Episkopatu Polski jest współprzewodniczącym Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Luterańsko-Augsburską oraz członkiem Komisji Duchowieństwa, Sekcji Nauk Biblijnych Komisji Nauki Wiary i Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

foto. gość.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt