Bielszczanka Maja Adamczyk – 3 najszybszą kobietą na świecie.

Bielszczanka Maja Adamczyk pobiegła w ekstremalnym Everest Marathon i zajęła wysokie 3 miejsce ! W trakcie trwania tegorocznego biegu, była najmłodszą uczestniczką.

Maja Adamczyk pobiegła w Everest Marathon

Maja Adamczyk ma 18 lat. Na codzień reprezentantka UKS Free Sports Bielsko-Biała i uczennica LO im. Wisławy Szymborskiej w Bielsku-Białej.

– Bieganie zawsze towarzyszyło mi w mniejszym lub większym stopniu. Do intensywnych ćwiczeń i wyczynowego biegania zachęcił mnie mój młodszy brat Mikołaj, który przed dwoma laty, razem z tatą, zdobył Everest Base Cap w zimie. Miał wtedy sześć lat i był najmłodszym człowiekiem na świecie, który tego dokonał. Mikołaj stał się dla mnie inspiracją, żeby spełniać marzenia. Zaszczepił we mnie miłość do gór, której wcześniej nie miałam. Połączyłam bieganie i góry, i tak wyszedł Everest Maraton – mówi Maja Adamczyk dla TOKFM

A wyszedł Jej świetnie. W ekstremalnym Everest Marathon zajęła wysokie 3 miejsce ! Obecnie jest jedną z najszybszych kobiet na świecie.

Everest Marathon – maraton górski odbywający się w Himalajach od 2003 roku. Bieg organizowany jest zawsze 29 maja, w dzień, w którym w 1953 roku Mount Everest zdobyli Tenzing Norgay i Edmund Hillary. Trasa maratonu zaczyna się w Base Campie na wysokości 5364 m n.p.m. a kończy w Namche Bazar na poziomie 3446 m n.p.m. Całość przewyższeń wynosi 2777 metrów w górę i 4579 metrów w dół. Przebiega ona typową trasą trekkingową przy Evereście z dodatkową pętlą, tak aby długość biegu odpowiadała dystansowi maratonu. Standardowo pokonanie całej trasy zajmuje od 4 do 8 godzin, w zależności od możliwości organizmu i kategorii biegu.

Trasa podzielona jest na trzy kategorie, w których uczestniczą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W maratonie mogą wziąć udział profesjonalni zawodnicy oraz amatorzy.