Bielsko-Białą w finale walki o Europejską Stolice Kultury 2029!

foto: fototeo.pl

27 października odbyła się ważna konferencja w Warszawie, na której ogłoszono listę czterech miast, które zakwalifikowały się do finału konkursu na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Bielsko-Biała znalazła się w tym prestiżowym gronie obok Lublina, Katowic i Kołobrzegu.

Historia i Kultura Bielska-Białej

Bielsko-Biała to miasto, które ma bogatą historię i długi szlak kulturowy. To tutaj w roku trzechsetnej rocznicy ustanowienia praw miejskich dla Białej oraz w dwa lata po 70. rocznicy połączenia jej z Bielskiem, narodził się pomysł na rywalizację o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To również mieszkańcy Bielska-Białej, aż 200 projektów pod hasłem #BB2029 zainspirowali, co doprowadziło do stworzenia BIDBOOK, esencji tych wszystkich pomysłów, marzeń i pracy.

Dlaczego Bielsko-Biała jest takie wyjątkowe? Miasto to nie tylko zachowało swoje dziedzictwo kulturowe i historyczne, ale również aktywnie uczestniczy w jego tworzeniu. Mieszkańcy Bielska-Białej angażują się w kształtowanie przyszłości swojego miasta, dbając o jego dobrostan oraz rozwijając kulturę.

Bielsko-Biała - Centrum Kultury

Wizja rozwoju Bielska-Białej przez pryzmat kultury jest procesem o ogromnej dynamice. Miasto to nie tylko skupia się na zachowaniu tradycji, ale również otwiera się na nowe pomysły i inspiracje. To właśnie ta otwartość na różnorodność kulturową sprawia, że Bielsko-Biała jest gotowa na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Bielsko-Biała to nie tylko muzea, galerie i teatry, to przede wszystkim miejsce, gdzie kultura żyje na co dzień. Liczne spotkania, festiwale, koncerty i wydarzenia artystyczne to integralna część życia mieszkańców. To miasto, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od swojego wieku czy zainteresowań.

Ogłoszenie listy finalistów - zdobywanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Oficjalne ogłoszenie listy miast finalistów odbyło się podczas konferencji w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wydarzenie to zgromadziło wiele ważnych osobistości, w tym ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz przewodniczącą panelu ekspertów, Suvi Innila.

Proces zdobywania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury to wyścig, który wymaga ogromnego zaangażowania i determinacji. Bielsko-Biała już teraz daje dowód, że ma potencjał do fantastycznych osiągnięć nie tylko do 2029 roku, ale również w kolejnych dekadach. Miasto to jest gotowe do pracy i wyzwania, które niesie za sobą tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Warto wspierać Bielsko-Białą w jej dążeniu do tego prestiżowego tytułu. Dla mieszkańców to szansa na jeszcze bogatsze życie kulturalne, dla Polski to okazja do promocji swojego dziedzictwa i kultury. Dla turystów z kolei to możliwość odkrycia magicznego miejsca, które tętni życiem artystycznym.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt