Bielsko-Biała: Referendum okazało się nieważne! Są oficjalnie wyniki.

referendum Bielsko-Biała wyniki

W niedzielę, 16 kwietnia w godzinach 7.00 – 21.00 w 77 obwodowych komisjach trwało pierwsze w historii odrodzonego samorządu referendum. Bielszczanie decydowali nie tylko w temacie spalarni śmieci,  ale również w dwóch innych ważnych kwestiach dla miasta. Frekwencja wyniosła 28,44% co sprawia, że głosowanie nie jest ważne – aby tak się stało, potrzeba było 30% głosów.

Wyniki referendum w Bielsku-Białej

Jak podano tuż po godzinie 5.00 w poniedziałek, 17 kwietnia, w referendum wzięło udział 35936 osób, a uprawnionych do głosowania było 126 431 bielszczan. W referendum wzięło więc udział mniej niż 30% osób uprawnionych do głosowania – frekwencja wyniosła 28,44%, co oznacza, że referendum jest nieważne.

  • W sprawie budowy spalarni śmieci w Wapienicy większość osób odpowiedziało “NIE” – 57,24%,
  • Na temat in vitro większość głosujących było na “TAK” – 62,85%.
  • W sprawie ograniczenia ruchu na ulicach 3 Maja i Zamkowej większość osób była na “NIE” – 61,78%.

Jak głosowano w Wapienicy?

Według informacji bielsko.biała.pl najwięcej przeciwników spalarni było w obwodowych komisjach znajdujących się w Wapienicy. To właśnie tam na ul. Londzina ma powstać spalarnia.

W obwodowej komisji nr 13 przy ul. Jaskrowej przeciwko zagłosowało 94,7 proc. mieszkańców, w komisji nr 14 w siedzibie Rady Osiedla przy ul. Cieszyńskiej – 89,08 proc., a w komisji nr 16 w siedzibie Nadleśnictwa Bielsko przy ul. Kopytko przeciwko głos oddało ponad 81,2 proc. osób.

Średnia frekwencja dla czterech lokali referendalnych w Wapienicy (obwodowe komisje nr 13, 14, 15 i 16) wyniosła ok. 47,4 proc. Oznacza to, że do lokali referendalnych nie poszła większość mieszkańców osiedla. Przy znacznie wyższej frekwencji tylko w samej Wapienicy (na poziomie ponad 70 proc.), osiągnięty zostałby próg 30 proc. w skali całego Bielska-Białej.

Przypominajmy, Rada Miejska zdecydowała, że mieszkańcy w referendum odpowiadali na trzy pytania:
1)  Czy jesteś za budową instalacji termicznego przekształcania odpadów (spalarni odpadów) w Bielsku-Białej przy ul. ks. Józefa Londzina 17c (teren byłej ciepłowni)?
2) Czy jesteś za dofinansowywaniem z budżetu gminy Bielsko-Biała zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego in vitro?
3) Czy jesteś za ograniczeniem ruchu pojazdów na ulicach 3 Maja i Zamkowej na odcinku pomiędzy ul. Wałową a ul. gen. Władysława Sikorskiego, poprzez wprowadzenie na nich zakazu ruchu z dopuszczeniem autobusów, zaopatrzenia we wskazanych godzinach, TAXI, służb miejskich, mieszkańców bez alternatywnego dojazdu do zamykanego ciągu ulic, rowerów?

Aby referendum było wiążące, musiało w nim wziąć udział co najmniej 30 proc. bielszczan uprawnionych do głosowania – trzeba było zebrać 38 000 głosów.

MATERIAŁ AKTUALIZOWANY 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry