Bielsko-Biała będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury ? Radni zadecydują.

Bielsko-Biała europejska stolica kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło konkurs na “Europejską Stolicę Kultury w 2029 r.” Czy radni przegłosują projekt uchwały i Bielsko-Biała będzie walczyć o ten tytuł ?

Europejska Stolica Kultury w 2029r.

Na najbliższej sesji rady miejskiej, radni zadecydują czy  Miasto Bielsko-Biała będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Zwycięskie miasto otrzymuje nagrodę im. Meliny Mercouri, która obecnie wynosi 1,5 mln euro na rozwinięcie swojej oferty kulturalnej, tak by mogły przyciągnąć ludzi nie tylko z Polski ale z całego świata. Wybrane miasto przez 12 miesięcy przedstawia swoje dziedzictwo historyczne, organizuje specjalnie na tę okazję koncerty, festiwale, pokazy, konferencje i inne działania reklamujące miasto i region. Jest to doskonała okazja do wypromowania miasta.

“Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, oprócz faktu, że jest ogromnym wyróżnieniem, jest jednocześnie szansą na dynamiczny rozwój miasta i znaczącą poprawę jakości życia mieszkańców. Miasto Bielsko-Biała, z uwagi na swoje dziedzictwo, bogatą historię, niezwykłe położenie na przecięciu szlaków handlowych, wspaniałą architekturę, a przede wszystkim ogromny potencjał twórczy i kreatywność mieszkańców oraz działających tu środowisk twórczych, ma wszelkie atuty aby ubiegać się o ten zaszczytny tytuł” – czytamy w uchwale.

Do tej pory tytuł Europejskiej stolicy Kultury uzyskały dwa polskie miasta: Kraków (w 2000 roku) i Wrocław (w 2016). Czy Bielsko-Biała również ma szansę stać się najbardziej znanym europejskim miastem?

foto. UM Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt