Znane już są wyniki konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczna 2023. II Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego w wysokości 15 tys. zł. otrzymało Przedszkole nr 4 w Bielsku-Białej.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2023 - cel konkursu
Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego organizowany jest od 2000 roku przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice oraz Śląskim Oddziałem Towarzystwem Urbanistów Polskich. Partnerem konkursu jest Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Celem konkursu jest nagrodzenie realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzenie publiczne w naszym regionie oraz promocja zmian jakościowych sprzyjających podnoszeniu atrakcyjności przestrzeni Województwa Śląskiego. Wiele miejsc zyskuje nowe oblicze poprzez wyeksponowanie istniejących walorów, a także przystosowanie kolejnych przestrzeni do współczesnych wymogów w zakresie rozwiązań estetycznych i funkcjonalnych, zarówno w kontekście dostępności jak i dostosowania do zmian klimatu.
Przedszkole nr 4 w Bielsku-Białej otrzymało nagrodę
Inwestorem rozbudowy placówki jest Miasto Bielsko-Biała, a projektantem jest Pracownia Architektoniczna Piotr Dominiczak.
Za bardzo dobrze zaprojektowaną i zrealizowaną rozbudowę przedszkola, która przeważa nad niewielkim budynkiem istniejącego zespołu przedszkolnego, Architektura i funkcja obiektu są klarowne, bazują na prostym układzie modularnym podkreślonym detalem architektonicznym. Na uwagę szczególnie zasługuje zastosowanie podwójnej fasady, co zdecydowanie polepsza komfort użytkowania zarówno pod względem mikroklimatu, oszczędności energii, jak i bezpieczeństwa podopiecznych. Dzięki temu otwieralne portfenetry (zamiast często stosowanych parapetów czy balustrad) dają dzieciom nieskrępowany widok, świeże powietrze i bezpieczną zabawę. Całość założenia na rzucie podkowy dobrze wpisana została w konfigurację dużego zróżnicowania poziomów terenu. Niewielki dysonans stanowi termomodernizacja istniejącego, starego budynku kompleksu przedszkolnego z lat 50. XX w., którego struktura elewacji została uspójniona z tym samym „wzorem” elewacji co nowo rozbudowana, tracąc jego oryginalną odrębną cielesność, być może z latami zgubiony powojenny detal, który zachował się na odrestaurowanej wolnostojącej wiacie domykającej patio przedszkola pełniące funkcję placu zabaw.
Źródło: npp.śląskie.pl