Bielskie Maskotki Splotek i Splotka: Kreatywność Dzieci Wobec Fali Hejtu

foto: Dom Kultury im. Jacka Lecha

Bielsko-Biała, dążąc do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029, postanowiło zaangażować najmłodszych mieszkańców w proces twórczy. Konkurs na projekt maskotek dla Instytutu Kultury Miejskiej – Miasta Splotów przyniósł nieoczekiwane kontrowersje. Dziecięce projekty maskotek Splotek i Splotka, mimo iż zwyciężyły, spotkały się z niezasłużonym hejtem ze strony internautów. Organizatorzy, zasmuceni i zaskoczeni negatywną reakcją, opublikowali oświadczenie, podkreślając znaczenie tego przedsięwzięcia dla młodych twórców.

Hejt na Maskotki Stworzone przez Dzieci

Konkurs miał na celu zaangażowanie dzieci w rozwijanie kreatywności oraz zainteresowanie ich rodzimym miastem. Projekty zwycięskich maskotek, które przybrały formę motylków, zostały stworzone przez dzieci i przekształcone przez rzemieślników z Teatru Lalek Banialuka. Organizatorzy mieli nadzieję, że maskotki te będą nie tylko promować miasto, ale również staną się symbolem nowego pokolenia bielszczan.

Niestety, publikacja wyników na portalu bielsko.biala.pl oraz na jego profilu facebookowym wywołała falę negatywnych komentarzy. Internauci krytykowali projekty, często w sposób nieuzasadniony i krzywdzący, atakując młodych twórców. Organizatorzy konkursu, w odpowiedzi na te ataki, wydali oświadczenie wyrażające smutek i zdumienie wobec nienawiści skierowanej wobec dzieci.

Kreatywność i Wsparcie dla Młodych Twórców

Konkurs na maskotki miał przede wszystkim na celu stworzenie przestrzeni dla młodych twórców, którzy mogli liczyć na wsparcie instruktorów Miejskiego Domu Kultury. Dzieci miały okazję rozwijać swoje umiejętności i konsultować pomysły, co miało pobudzać ich kreatywność. Organizatorzy podkreślają, że zamiarem konkursu nie było umniejszanie dorobku artystycznego miasta, ale jego dopełnienie poprzez nowe, świeże projekty.

W oświadczeniu organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom, podkreślając ich talent, wyobraźnię i zaangażowanie. Młodzi twórcy pokazali, że potrafią dzielić się swoją wizją i mają otwarte umysły. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że negatywne komentarze nie zniechęcą dzieci do dalszej aktywności artystycznej i że nadal będą one współtworzyć przyszłość miasta.

Budowanie Wspierającej Społeczności

Oświadczenie kończy się apelem do komentujących o refleksję nad swoimi słowami. Organizatorzy podkreślają, że ataki na dzieci są nie do zaakceptowania, zwłaszcza w kontekście rosnącego problemu zdrowia psychicznego wśród najmłodszych. Wskazują również, że to doświadczenie ukazuje, jak wiele pracy wymaga budowanie otwartej i wspierającej społeczności.

Organizatorzy konkursu zapowiadają kontynuację swoich działań na rzecz Bielska-Białej jako Europejskiej Stolicy Kultury 2029, z nadzieją, że młodzi bielszczanie nadal będą zaangażowani w tworzenie i rozwijanie swojego miasta.

Treść oświadczenia poniżej:

“Z ogromnym smutkiem i rozczarowaniem, a jednocześnie ze sporym zdumieniem obserwowaliśmy zamieszczane przez internautów komentarze pod artykułem “Oficjalne maskotki zostały wybrane. Dwa motylki będą promować Bielsko-Białą”, który ukazał się na portalu bielsko.biala.pl oraz na jego profilu facebookowym.

Fala nienawiści jaka wylała się na dzieci, które wzięły udział w konkursie na projekt maskotek dla Instytutu Kultury Miejskiej – Miasta Splotów jest przerażająca.

Konkurs, towarzyszący staraniom Bielska-Białej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, miał na celu zainteresowanie najmłodszych bielszczan ich rodzinnym miastem oraz pobudzenie ich kreatywności. Dziecięce projekty, będące owocem wyobraźni, pasji i zaangażowania zostały przekształcone przez rzemieślników z Teatru Lalek Banialuka w realne maskotki. Dodatkowo uczestnicy konkursu mogli w trakcie jego trwania liczyć na wsparcie ze strony instruktorów Miejskiego Domu Kultury, co umożliwiło im bieżące konsultowanie pomysłów oraz rozwijanie umiejętności.

Zamierzeniem konkursu nie było – jak sugerowali niektórzy komentujący – wymazywanie artystycznej historii miasta i umniejszanie dorobku artystów z przeszłości. Chodziło jedynie o stworzenie przestrzeni dla nowych, młodych twórców i umożliwienie im opracowania własnych projektów – nie takich które będą konkurowały ze spuścizną pomysłodawców Bolka i Lolka czy Reksia, ale które będą tej spuścizny dopełnieniem.

Wszystkim młodym ludziom, którzy zdecydowali się wziąć udział w naszym konkursie należą się gratulacje i słowa najwyższego uznania. Jak na tak młodych i niedoświadczonych twórców wykazali się dużym talentem i niezwykłą pomysłowością. Udowodnili również, że posiadają otwarte umysły i potrafią dzielić się z innymi swoją wyobraźnią.

Mamy nadzieję, że mowa nienawiści i anonimowa, zupełnie niemerytoryczna krytyka ze strony niektórych komentujących nie podetnie skrzydeł młodym twórcom i nie stanie się blokadą dla ich dalszej artystycznej aktywności. Chcemy wierzyć, że najmłodsi bielszczanie nadal będą włączać się w kreowanie przyszłości naszego miasta.

Każde dziecko, które wzięło udział w konkursie zasługuje na nasz szacunek i wsparcie. Dlatego autorów krytycznych komentarzy zachęcamy do refleksji. Tym bardziej, że nieuzasadnione ataki na dzieci w dobie kryzysu zdrowia psychicznego wśród najmłodszych są zachowaniem absolutnie karygodnym.

Dla nas – organizatorów konkursu – ta sprawa to nowe doświadczenie, które pokazuje jak wiele mamy jeszcze do zrobienia w kwestii budowania otwartej, świadomej i wspierającej społeczności. Będziemy więc nadal z cierpliwością i zaangażowaniem pracować przy wdrażaniu projektów Europejskiej Stolicy Kultury 2029.”

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt