Bezrobocie W Bielsku-Białej – Jak Wygląda Obecna Sytuacja?

fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

W ostatnim czasie lokalny rynek pracy w Bielsku-Białej prezentuje się obiecująco, pomimo niektórych wyzwań. Najnowsze dane wskazują na stabilność poziomu bezrobocia z jednoczesnym wzrostem liczby dostępnych miejsc pracy. Jednakże, zapowiedzi grupowych zwolnień w sektorze samochodowym wprowadzają nutę niepewności.

Rynek pracy w Polsce

Według najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia na dzień 31 stycznia z odniesieniem do grudnia 2023 r. wyniosła: w kraju 5,4% co stanowiło niewielki wzrost o 0,3 proc. Województwo śląskie odnotowało stopę bezrobocia na poziomie 3,8%, z minimalnym wzrostem o 0,2 proc. W Bielsku-Białej bezrobocie pozostało na stałym poziomie 1,9%, z kolei w powiecie bielskim, wzrosło o 0,2 proc.

Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła w kraju 5,5 proc., w woj. śląskim 4,0 proc., w Bielsku-Białej 1,9 proc., natomiast w powiecie bielskim 3,2 proc.. 

Lokalne dane

W styczniu 2024 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 156 osób w stosunku do grudnia 2023 r., natomiast porównując dane ze stycznia 2024 roku do stycznia 2023 roku, liczba bezrobotnych w ewidencji wzrosła o 50 osób.  Marek Hetnał, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej, informuje – W okresie od 1 do 31 stycznia.2024 roku zarejestrowano 640 osób bezrobotnych, tj. o 196 osób więcej niż w miesiącu poprzednim, z czego 72,3 proc. to bezrobotni powracający do rejestracji po raz kolejny. Wśród nowo zarejestrowanych 51,4 proc. stanowiły kobiety. 4,4 proc. z ogółu osób zarejestrowanych w styczniu 2024 r. to osoby, które jeszcze nigdy nie pracowały. Zarejestrowano również 52 osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Z ogólnej liczby bezrobotnych prawo do zasiłku posiada 19,3 proc. osób

Oferty pracy w Bielsku-Białej

W styczniu 2024 r. do Powiatowego Urzędu Pracy zgłoszono 658 wolnych miejsc pracy, w tym 13 adresowanych do osób niepełnosprawnych. Zgłoszono 651 wolnych miejsc pracy w ramach ofert niesubsydiowanych oraz 7 miejsc pracy subsydiowanej.
Miejsca pracy niesubsydiowanej:
– 20 wolnych miejsc pracy dla osób z wykształceniem wyższym, m.in. koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, nauczyciel języka polskiego, nauczyciel przedszkola, menedżer produktu, nauczyciel psycholog, nauczyciel wychowania przedszkolnego, bibliotekarz, dietetyk, psycholog, projektant stron internetowych (webmaster), specjalista do spraw doskonalenia i rozwoju aplikacji, młodszy wychowawca, asystent dyrektora, nauczyciel socjoterapii,
– 29 wolnych miejsc pracy dla osób z wykształceniem średnim, m.in. technik urządzeń sanitarnych, technik informatyk, trener sportu, magazynier, kierownik biura, wykładowca na kursach, pracownik biurowy, kierownik biura, inspektor budowlany, technik rachunkowości, księgowy, pielęgniarka, elektryk, doradca klienta, recepcjonista,
– 47 wolnych miejsc pracy dla osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym, m.in.: tokarz w metalu, krojczy, krawiec, magazynier, sprzedawca, hydraulik, elektryk, mechanik autobusów, spawacz, piekarz, kucharz, kierowca samochodu dostawczego, kierowca mechanik, kasjer handlowy, pokojowa, mechanik pojazdów samochodowych,
– 555 wolnych miejsc pracy dla osób z wykształceniem podstawowym, m.in. pracownik produkcji, operator urządzeń do przetwórstwa surowców gumowych, pokojowa, operator maszyn do produkcji wyrobów drewnianych, kierowca autobusu, kurier, operator obrabiarek sterowanych numerycznie, mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych, magazynier, kasjer handlowy, pomocniczy robotnik budowlany, pracownik utrzymania czystości (sprzątaczka), robotnik gospodarczy, pakowacz ręczny.

W styczniu do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęła informacja dotycząca zamierzonych zwolnień grupowych z dwóch zakładów pracy. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule: Fabryka Fiata W Bielsku-Białej Zostaje Zlikwidowana. Wynegocjowano Wysokie Odprawy! oraz Zwolnienia W Magneti Marelli W Bielsku-Białej. To Koniec Bielskiej Branży Motoryzacyjnej?

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt